Küresel piyasalar şu sıralar Fed ve diğer merkez bankaların sıkılaştırma güdümlü politikalara girmesi ile ABD’nin resesyon riskini fiyatlıyor. Tüm bunlar risk iştahını besleyecek gelişmeler olmadığı gibi üstelik yakın zaman piyasa görünümünde de yükselişler nakite geçilmesi için fırsat olarak görülüyor. Fakat yakın zamanda endekslerin geldiği noktada değerleme oranları ve aylardır belirsizliklerin fiyatlanması görünümü ‘iskontolu’ duruma getirdi. Ancak kripto paralar konu olduğunda aynı iştahla ‘iskontolu’ diyemiyoruz. Makro gelişmelere ek olarak kripto paralarda son dönemde yaşanan düşüşler, Terra olayı ve yüksek miktardaki likidasyonlar yatırımcıların ellerini bu fiyattan girmeye zorluyor. Para girişleri zayıf, fiyat düştükçe artması beklenen iştahta toparlanma yok. Haftasonu Tether’in DDOS saldırısına maruz kalması ve Terra olayına sonra yaşanan Celcius’un para transferlerini durdurması da 17.600$ rakamında etkili oldu. Hatta işin biraz parodisinden biraz da realitesinden bakacak olursak ‘Bitcoin öldü’ Google aratmaları tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak şu da bir gerçektir ki ne zaman ‘bitcoin öldü’ aratmaları yapılsa piyasa genellikle ya dip seviyeye ya da yakınlarına gelmiş.

Zincir üstü verilere göre pazartesi günü bir miktar para girişi yaşandı. İştahlı bir para giriş miktarı olmasa da Perşembe gününden bu yana ciddi para çıkışları söz konusuydu. Piyasa en azından bir nabız atış belirtisini 18.000$ seviyelerinde verdi. Sizlere madencilik maliyetlerini geçen hafta yazmıştık, ortalamanın 18.000$ seviyelerinden geçmesi birçok madenciyi zor duruma düşürebilir. Bu nedenle 18.000$ seviyesinin çözülmemesi gerekir.

Şu günlerde en fazla karşılaştığımız soru ise yatırımcıların bu seviyelerden kripto para alıp almaması yönünde. Fiyat seviyeleri cezbedici olsa da aşağıya çeken birçok etmen söz konusu. Fakat etmenlerin çoğu fiyatlandı. Ayrıca piyasa uzun zamandır yukarı yöne sürükleyecek habere de hasret kaldı. Bu nedenle aşağı çeken bir problemin çözülmesi ya da yeni bir haber düşmesi piyasayı hızlı bir şekilde yukarı itebilir. Ayı piyasasının yavaşlaması alım için güzel yer olabilir. Ancak halen daha çok zayıf oluşu ufak miktarlarda uzak ara yatırımını destekleyebilir.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda; 17.600$ seviyesinden başlayan yükselen kanal görünümü sunuyor. Kanal üst bandı da 22.300$ seviyelerinden geçiyor. Bu nedenle eski direnç yeni destek 21.060$ seviyesi aşağısına geçilmediği sürece Bitcoin’de bu birkaç günü yukarı yöne takip edebiliriz. Eğer uzun süredir sapma gösterdiği alçalan trendine doğru tepkilerin gelmesi durumunda bu tepki 27.000$ seviyesine uzayabilir. 20.500 ve 21.060$ destekleri gerisinde stop losslu gitmek ihtiyatlı olabilir. Bu hafta takip ettiğimiz coinler arasında Bitcoin, Ethereum, AVAX, FTM ve Route yer almakta.