Söz konusu CBDC prototipi, Blockchain veya akıllı sözleşmeler içermeyecek. Bunun yerine, prototipin Tayvan Dijital İşler Bakanlığının yakın zamanda kullanacağı hükümet "dijital kupon" sistemi üzerinden uygulanması planlanıyor.

The Block’un haberine göre, Tayvan Merkez Bankası Başkanı Chin-Long Yang, parlamentoda yaptığı bilgilendirmede, Merkez Bankasının, Dijital İşler Bakanlığının dijital kupon platformuna entegre edilebilecek CBDC prototipi üzerinde ile bakanlık iş birliği yapmayı planladıklarını belirtti.

Yang, gelecekte hükümet kurumlarının sistem üzerinden dijital kuponlar çıkarabileceğini de ifade etti. Dijital İşler Bakanlığı, kupon dağıtımını denetlerken, Merkez Bankası da kullanıcılar dijital cüzdanlarından kuponları harcadıktan sonra ilgili ödeme ve hesap işlemlerini yönetecek.

Yang, CBDC denemesi veya ihracı için net bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı. Bir diğer Merkez Bankası yetkilisi ise bir milletvekilinin sorusu üzerine, dijital kupon sistemi için CBDC prototip testlerine bu yıl sonunda veya gelecek yılın başında başlanabileceğini belirtti.

Tayvan gazetesi United Daily News’in, konuya hakim sektör kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde ise dijital kupon sistemi için mevcut planlara göre ağustos ayında testlere başlanabileceğini ve ekim ayında kullanıma geçebileceğini bildirdi.

Özel bir kripto yasası düşünülüyor

Parlamentodaki bilgilendirmede, Finansal Denetim Komisyonu Başkanı Jin-Lung Peng, kanun koyucuların 2025 Haziran ayında Tayvan'ın en üst idari organı olan Yürütme Yuanına (Executive Yuan) sunmayı planladığı kripto varlıklar için özel bir yasa teklifi üzerinde çalışıldığını belirtti.

Tayvan'da kripto endüstrisi için genel olarak bir düzenlene bulunmuyor. Finansal Denetleme Komisyonu (FSC) ise kripto hizmet sağlayıcılarının kara para aklama yasalarına uyulmasını şart koşuyor. Geçtiğimiz ay, yerel kripto sektörü resmi olarak hükümetin yönergeleri doğrultusunda kendi kendini denetleme kuralları oluşturmak için bir sektör birliği de oluşturdu.

Mayıs ayında Adalet Bakanlığı, Tayvan'da faaliyet göstermek isteyen yerli ve yabancı kripto para firmalarının kara para aklama (AML) uyumluluğu için kayıt yapmalarını gerektirecek olan mevcut AML yasaları için değişiklik önerisinde bulundu. Öneriye göre, bu kaydı yaptırmamak, iki yıl kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilir.