6 Haziran’da 71 bin dolardan işlem gören Bitcoin o günden bu yana neredeyse her gün baskı altında kaldı ve mevcut durumda 54 bin dolar seviyelerinden işlem görüyor. Böylece aylık süreçte yüzde 24 oranında değer kaybı yaşanmış oldu.

Bitcoin bu değer kaybını yaşarken altcoinlerde ise değer kayıplarının çok daha fazla olduğunu görmekteyiz. Bu düşüşe sebep olarak çok fazla bahane bulunduğunu görüyorum. Bazı devletlerin satış yaptığı, Mt. Gox’ın Bitcoin transferi yaptığı gibi nedenler ortaya atılıyor. Düşüş olduktan sonra bahane aranması, şu sebepten düştü gibi nedenlerin ortaya konulması bana her zaman yanlış gelmiştir.

Açıkçası benim Bitcoin ve altcoinlerde yaşanan bu sert düşüşe şu sebepten oldu diyebileceğim bir açıklamam yok. Çünkü piyasaların tersine bir hareket olduğunu düşünüyorum. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizdeki düşüşler küresel bazda risk iştahını artırırken özellikle riskli varlıklarda bu hafta sert yükselişler izledik. Normal şartlarda bu durum kripto piyasası için de avantaj olabilirdi fakat burada bir operasyon çekildiğini ve bu yıl rekor üzerine rekor gelecek algısının tersine iş yapıldığını düşünüyorum.

Kripto para piyasasında 2021 yılına benzer bir hareket olmayacağını çünkü o dönemle mevcut dönem arasında çok ciddi farklılıklar olduğunu ısrarla ifade eden biriyim. Ben yüksek miktarda long pozisyon olduğunu ve bunların temizlenmesi için bu tarz bir düşüşün yaşandığını düşünüyorum. Kripto piyasası yine toparlanacaktır fakat buraya bel bağlamak da olmaz.

Şimdi gelin hem Bitcoin hem de Ethereum’da teknik görünümleri inceleyelim.

Bitcoin’de uzun süredir izlediğimiz bant hareketinin aşağı yönde kırıldığını görüyoruz. Burada alt sınırda gelen kırılım yani 57 bin dolar önemli bir eşikti. Kısa vadede 57 bin dolar artık direnç konumuna geçti. Bu seviye altında kalındığı sürece aşağı risk ön planda olacaktır. Aşağıda ise 50.500’den bir tepki alımı gelebileceğini düşünüyorum.

Ethereum’da da bu hafta aşağı yönde bir kırılım gerçekleşti. Bu aşamada 2.500 ve 2.100 seviyeleri aşağıda önemli destek noktaları olarak izlenebilir. Bu bölgelere doğru geri çekilmelerde alım fırsatları görebiliriz. Ethereum’da yeniden bir pozitif momentum için 3.200 üzeri fiyatlama gerekmektedir.