Solana tabanlı GPU tokenizasyon protokolünü geliştiren Compute Labs, pre-seed aşamasında 3 milyon dolar topladı.

Compute Labs’tan yapılan açıklamaya göre, merkezi olmayan dosya depolama ağı Filecoin'in arkasındaki şirket Protocol Labs, yatırım turuna öncülük etti.

Diğer yatırımcılar arasında Blockchain Coinvestors, OKX Ventures, CMS Holdings, HashKey Capital, Amber Group ve P2 Ventures (daha önce Polygon Ventures olarak biliniyordu) yer aldı. Bunun dışında, Polygon'dan Sandeep Nailwal, Protocol'den Illia Polosukhin ve Solana Vakfı'ndan Austin Federa gibi melek yatırımcılar da turda yer aldı.

The Block’un haberine göre, Compute Labs, kurulduğu mart ayında pre-seed turu için fon toplamaya başladı ve nisan ayında turu kapattı. Kurucu ve CEO Albert Z, The Block'a verdiği demeçte, turun gelecekteki tokenler için basit bir anlaşma (SAFT) olarak yapılandırıldığını ve Compute Labs'ın tamamen seyreltilmiş token değerlemesini 30 milyon dolar seviyesine çıkardığını bildirdi.

Albert Z, Compute Labs'ın şu anda "önemli ölçüde daha yüksek" bir değerlemeyle bir tohum turu da topladığını belirtti. Ayrıca, ön tohum turunun (pre-seed) toplanan miktarın iki katı kadar talep gördüğünü de ekledi.

Compute Labs nedir?

Compute Labs, işlem gücünü temel varlık olarak odaklayan gerçek dünya varlık (RWA) tokenizasyon protokolü geliştiriyor. İşlem gücü, CPU'ların ve GPU'ların işlem gücünü ifade ederken, veri işleme ile yazılım çalıştırma gibi görevler için esas alıyor. Albert Z, işlem gücünü bugün özellikle yapay zeka çağında 'geleceğin para birimi' olarak adlandırarak, günümüzün en değerli emtialarından biri olduğunu ifade etti.

Compute Labs CEO’su Albert Z, bugün çoğu düzenli yatırımcının kurumsal sınıf GPU'lara yatırım yapamadığını belirtti ve Compute Labs'ın herkesin işlem gücüne yatırım yapabilmesini mümkün kılacağını söyledi.

Albert Z, Compute'ı tokenleştirerek, protokol kullanıcıların NVIDIA H100 gibi yüksek performanslı GPU'ları GPU-NFT'leri (GNFT'leri) aracılığıyla satın almalarına olanak tanıyacağını ifade etti.

GNFT, Z'nin belirttiğine göre, Solana üzerinde hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez bir hibrit token olan SPL22 token’ıdır. Albert Z ayrıca, GNFT sahiplerinin o GPU'ya sahiplik ve getiri haklarına sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

Albert Z, GNFT'lerin ön satışının bu ay başlayacağını ve birkaç hafta süreceğini söyledi. Ön satışın ardından bir halka arzın da başlatılacağını belirtti.

Compute protokolü ve token lansmanı için zaman çizelgesi

Compute protokolü şu anda Solana test ağı üzerinde aktif durumda ve bu ay içinde Solana ana ağında da başlatılacak. Protokolün yerel tokeni de Z'ye göre bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Protokolün önce Solana üzerinde başlatılacağını belirten Z, ileride NEAR ve Monad gibi diğer Blockchain'lere de genişleyeceğini ifade etti.

Compute Labs, Los Angeles ve Seattle merkezli olup şu anda beş kişiyi istihdam ediyor. Albert Z, mühendislik, pazarlama ve operasyonlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda daha fazla kişiyi işe almayı planlıyor.

Compute Labs, NVIDIA tarafından desteklenen ve yapay zeka, veri bilimi ve yüksek performanslı hesaplama alanlarında startup’ları desteklemek ve hızlandırmak amacıyla tasarlanan NVIDIA Inception VC Alliance programı tarafından geliştirildiğini iddia ediyor.

CEO Albert Z'ye göre, NVIDIA Inception VC Alliance, Compute Labs'a maliyet tasarrufu ve indirimli GPU tedariki, pazara çıkma desteği ve NVIDIA iş birimleri ile orijinal ekipman üreticileriyle doğrudan iletişim imkanı sağlıyor.

The Block, bu içerik yayına hazırlanırken NVIDIA Inception VC Alliance'a da yorum için başvurdu, ancak yayın öncesi konu ile ilgili geri dönüş alamamıştı.