Geçtiğimiz beş yıl boyunca, "onchain" terime yönelik dünya çapındaki arama ilgisi çoğunlukla 100 üzerinden 25'in altında seyretti ve Mart ayında kısa bir artışla 30 civarına yükseldi.

Ancak 26 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında “onchain” terimine yönelik arama ilgisi endekste 100'e ulaştı.

'Yeni bir dönem geliyor'

“Bir zamanlar teknoloji jargonu olan ‘on-chain’ artık yaygın olarak biliniyor. Bir sonraki adım her şeyi zincir üzerinde kaydetmek. Öğrenme aşaması sona erdi. Yeni bir dönem geliyor” diyen CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju, 3 Haziran'da X'te bir yazı yayınladı.

Veriler, son 30 gün içinde bu terime en çok Nijerya'nın ilgi gösterdiğini, onu Afganistan ve Etiyopya'nın izlediğini gösteriyor.

Sorguyu Google'da arayan kullanıcılar aynı zamanda sıklıkla “onchain token”, “onchain coin”, “onchain crypto” ve “onchain summer” terimlerini de aradı.

Base'in yaratıcısı Jesse Pollak, Mart ayında “onchain” teriminin tüketici testlerinde insanların kripto için kullandığı diğer tüm kelimelerden daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Nisan ayı sonlarında BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu, bir blok zinciri üzerinde tokenize edilen en büyük hazine fonu oldu. Fon şu anda 459,9 milyon dolar yönetim altındaki varlığa sahip ve 357,7 milyon dolarla ikinci sıradaki Franklin Templeton'u geride bıraktı.

Mayıs ayında, Ethereum katman-2 blok zinciri Starknet, AI firması Giza ile ortaklaşa, yakında blok zincirinde, kullanıcılar için getiriyi optimize etme ve portföyleri yeniden tahsis etme gibi zincir içi faaliyetleri özerk olarak gerçekleştirebilen AI aracılarına izin vereceğini söyledi.

Haftalar sonra GaiaNet, yapay zeka aracı yazılımını zincir üzerinde merkezsizleştirmeyi amaçlayan yapay zeka altyapı projesi için 10 milyon dolar topladı. GaiaNet, uzmanlıklarına dayalı yapay zeka modellerini barındırmak için bireyler ve işletmeler tarafından kontrol edilen dağıtılmış bir uç düğüm ağı kullanıyor ve her düğüm, operatörü için görevleri yerine getiren bir yapay zeka ikizi olarak hareket ediyor.

Bitcoin'i takip etmek için kullanıldı

Mayıs ayı boyunca, birkaç analist Bitcoin'in (BTC) gelecekteki yörüngesini tahmin etmek için onchain metriklerini kullandı.

19 Mayıs'ta, 'TLDR'den ELI5' olarak bilinen sahte kripto analisti, yedi zincir içi ölçümden beşinin şu anda Bitcoin boğa koşusunun yeni başlıyor olabileceğini gösterdiğini öne sürdü. Bu ölçütler arasında Bitcoin MVRV Z skoru, Puell Multiple ve piyasa hakimiyeti de yer alıyordu.

Günler sonra Glassnode analistleri, Bitcoin'in farklı “son aktif arz” seviyelerine göre zincir üzerinde hareket etmesinden bu yana ne kadar süre geçtiğine bakan Son Aktif Arz Yaş Bandı metriğine atıfta bulunarak Bitcoin'in yukarı yönde “daha büyük bir harekete” hazırlandığını öne sürdü.

On-chain nedir? 

On-chain analiz, blockchain üzerindeki tüm işlemleri ve aktiviteleri kapsamlı bir şekilde değerlendiren bir yöntemdir. Bu analiz yöntemi, kripto varlıkların anlık talebini, dağılımını ve olası piyasa hareketlerini öngörmek amacıyla kullanılır. Bu sayede yatırımcılar, piyasanın derinliklerinde gizli kalmış ve genellikle göz ardı edilen değerli bilgilere erişme fırsatı bulurlar.

On-chain verilerine nasıl bakılır? 

On-chain analiz platformları, blockchain verilerinin karmaşıklığını sadeleştirerek yatırımcıların ve analistlerin daha bilinçli kararlar vermesine olanak tanır. Glassnode, Dune Analytics ve Nansen gibi önde gelen platformlar, piyasa dinamikleri ve büyük yatırımcı hareketleri gibi hayati bilgileri sunarak kullanıcılara önemli veriler sağlar.