2016 yılında Kırıkkale'de dağıtımına başlanan yeni çipli kimlik kartları, ülke genelinde yaygınlaşarak 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından kullanılmaya başlandı. Hâlâ yeni çipli kimlik kartlarına geçmemiş olan 5 milyon 954 bin 216 kişi ise eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor.

Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi için belirlenmiş bir son tarih bulunmamakla birlikte, gelişen teknoloji sayesinde vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli şekilde yararlanabilmesi için çipli kimlik kartı edinmeleri tavsiye ediliyor.

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eski tip nüfus cüzdanlarına kıyasla çeşitli güvenlik ve kullanım avantajları sunuyor. Taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğini önleme kapasitesine sahip olan bu kartlar, eski kimlik kartlarına göre daha kolay taşınabilir ve dayanıklı olarak üretiliyor. E-Devlet uygulamasında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanılabilen çipli kartlar, elektronik ortamda sunulan hizmetlerde güvenli bir anahtar görevi görüyor. Ayrıca, vatandaşlar çipli kimlik kartlarını seyahat belgesi olarak da kullanabiliyor.

Nasıl başvurulur?

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya "https://randevu.nvi.gov.tr/" üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Yurt dışında ise başvuru işlemi dış temsilciliklerden gerçekleştiriliyor.

Yeni çipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşların, belirlenen değerli kağıt bedelini (2024 yılı için 130 lira), vergi dairesi müdürlüklerinden, anlaşmalı bankalardan veya "https://dijital.gib.gov.tr/" üzerinden ödemesi gerekiyor.

Başvuruda kişinin, yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belgeyi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurması ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması gerekiyor.

Yeni kartlarının yurt içinde herhangi bir adrese teslim edilmesini talep edebilen başvuru sahipleri, kimlik kartlarını teslim alıncaya kadar geçici kimlik belgesini kullanabiliyor.