Ukrayna, Cuma günü Rusya'nın Karadeniz filosunun Kırım'daki karargahına yapılan füze saldırısı sırasında Moskova'nın deniz kuvvetleri yetkililerinin toplantı halinde olduğunu ileri sürdü. Ukrayna ordusu yaptığı kısa açıklamada saldırının ölümlere ve yaralanmalara neden olduğunu iddia etti ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Moskova, Cuma günü saldırı sonrasında bir askerin kayıp olduğunu açıkladı.

Liman kenti Sivastopol'da bulunan filo, Rusya'nın en iyi donanması olarak görülüyor.

BBC'ye konuşan Ukraynalı bir askeri kaynak, Cuma günkü saldırıda İngiltere ve Fransa tarafından tedarik edilen Storm Shadow füzeleri kullanıldığını söyledi.

Ukrayna ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "filonun üst yönetimi de dahil olmak üzere onlarca ölü ve yaralı işgalcinin" saldırıdan etkilendiğini iddia etti. Kiev'in istihbarat şefi Kirilo Budanov, füze saldırısında iki Rus komutanın ağır yaralandığını iddia etti.

Ukrayna Kırım'a yönelik saldırılara stratejik ve sembolik açıdan önem veriyor.

Rusya Karadeniz filosunu, Ukrayna'ya saldırılarında kullanıyor. Filo ayrıca Rusya'nın bölgedeki yüz yıllık askeri varlığının da önemli bir sembolü.

Rusya 2014'te Kırım'ı Ukrayna'dan ilhak etmeden önce de bir kira sözleşmesi kapsamında Karadeniz filosunu yarımadada bulunduruyordu.