Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş, sunucularına siber saldırı düzenlendi. 19 Mayıs günü gerçekleştiği belirlenen saldırı sonrası kulüp Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) veri ihlali bildiriminde bulundu.

Saldırıdan Trabzonspor Ticari Ürünler ve Turizm İşletmeciliği Ticaret A.Ş, Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş, Trabzonspor Telekomünikasyon Danışmanlık ve Servis Hizmetleri Ticaret A.Ş, Bordo Mavi Futbol Yatırımlar Ticaret A.Ş, Trabzonspor Kulübü Derneği ve Trabzonspor Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim A.Ş. de etkilenirken; şifrelenen sunucularda tutulan dosyalara erişim sağlanamadığından ihlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısı tespit edilemedi.

Veri ihlali bildiriminin ardından KVKK, konuya ilişkin inceleme başlattı. İlgililer, çağrı merkezi aracılığıyla veri ihlali hakkında bilgi alabilecek.

Büyük şirketlerin verilerini ele geçirip fidye isteyerek tehdit eden Medusa adında bir siber suç çetesi, geçtiğimiz hafta Trabzonspor'un verilerini ele geçirdiğini ve bordo mavili kulübe bir hafta süre verdiğini açıklamıştı.