TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey ile TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlamalarına, çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrollerini uygulamalarına olanak tanıyan özelliğin detaylarını İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında anlattı.

Aile Eşlemesi özelliğinin gençler için daha güvenli bir TikTok deneyimi oluşturmada belirleyici olduğunu söyleyen TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Richey, uygulamanın gençlerin hayatında olumlu bir rol oynamasını istediklerine vurgu yaptı.

TikTok kullanan pek çok ebeveynin mevcut araçları kullanmak istediğini ancak bunların farkında olmadıklarını veya nasıl kullanacaklarını bilmediğini söylediklerini aktaran Richey, bu nedenle Aile Eşlemesi'nin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Richey, "Birkaç yıl önce tanıttığımız Aile Eşlemesi özelliği, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlamalarına ve ekran süresi sınırlarını yöneterek, bir gencin hesabını özel olarak ayarlamak ve videolarına kimlerin yorum yapabileceğine karar vermek gibi çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrollerini uygulamalarına olanak tanıyor. Yaptığımız araştırmalar, TikTok kullanan ebeveynlerin yarısından fazlasının bu özellikten haberdar olduğunu ve aktif şekilde kullandığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"Kural ihlalli içeriklerin yüzde 98,9'unu proaktif olarak kaldırıyoruz"

TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, moderasyon ekiplerinin TikTok'taki içeriklerin topluluk kurallarına uymasını sağlamak için çalıştıklarını anlattı.

Güvenlilik konusunun TikTok için çok önemli olduğunun altını çizen Gelen, kendileri için bir numaralı özelliğin platformda olumlu bir deneyim yaşatabilmek olduğuna değindi. 

Yetişkin kullanımında da TikTok'un aldığı çeşitli önlemler olduğuna işaret eden Gelen, 18 yaş üstü kullanıcılar için Topluluk Kuralları adı altında kuralları bulunduğunu, yaşanan ihlal durumunda aksiyon aldıklarını söyledi.