Kırmızı bültenle aranırken 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanan ve Türkiye'ye iade edilen kripto para borsası THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılandığı dolandırıcılık  davasına devam edildi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Faruk Fatih Özer, kardeşi Serap Özer ve 3 tutuklu sanık katıldı. Bir önceki celse mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, Faruk Fatih Özer hakkında, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, “Nitelikli dolandırıcılık” ve “Örgüt kurma ve yönetme” suçlarından 40 bin 562 yıl cezalandırılmasını istemişti.

‘Dolandırıcılık amacıyla kuruldu’

Duruşma savcısının 22 sayfalık mütalaasında, 2017 yılında kurulan Thodex'in sermayesinin 400 bin lira olduğu ve şirketin kripto varlıklara yatırım yapmak isteyen müşterileri aldatmak, dolandırmak kastıyla kurulduğunun anlaşıldığı belirtildi. Mütalaada, 2 bin 27 mağdurun toplam zararının 257 milyon 862 bin 432 lira olduğu belirtildi.

Özer’den türkülü savunma

Faruk Fatih Özer savunmasında, “Thodex yalnızca bir şirket ve iflas etti. Thodex de suç örgütünden bahsedilmez. Dünya üzerindeki tüm kurumları yönetebilecek kadar zekiyim. Bu 22 yaşında kurduğum şirketten belli. Suç örgütü kuracak olsam bu kadar amatörce hareket etmezdim” dedi. Özer savunmasını Musa Eroğlu'nun 'Yolun sonu görünüyor' türküsünden şu dörtlük ile bitirdi: “Geçtim dünya üzerinden, ömür bir nefes derinden / Bak feleğin çemberinden yolun sonu görünüyor /  Azrail'in gelir kendi, ne ağa der ne efendi / Sayılı günler tükendi yolun sonu görünüyor."

11 saat sonra karar çıktı

Mahkeme heyeti, 11 saat süren duruşmanın ardından kararını açıkladı. Tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, ağabeyi Güven Özer ve ablası Serap Özer, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak’ ve ‘mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından 11 bin 190 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırıldı.

Bir mağdur yönünden, Özer kardeşler hakkında ‘bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün hapis ve 135 milyon lira adli para cezasına hükmedildi.

16 sanığın ‘dolandırıcılık’ suçundan delil yetersizliği gerekçesiyle beraatine, 4 sanığın da tahliyesine  karar verildi.