Antalya'da Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü. Kazanın haber alınmasının ardından bölgeye sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Olayda Memiş Gümüş'ün (54) isimli vatandaş yaşamını yitirdi. Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan uyruklu Akmaral Abdyldaeva da yaralandı. Yaralılar ambulanslarda çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Kabinlerde mahsur kalan 100'den fazla kişinin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Gece boyunca süren çalışmalara AFAD, jandarma, polis ve asker, UMKE, STK ve itfaiyeden oluşan 543 arama kurtarma personeli katıldı.

Toplam 7 helikopterin yanı sıra 108 araç ve 6 ambulans da çalışmalara destek verdi.

Havanın kararmasıyla birlikte gece görüşlü helikopterler, operasyonda görev aldı. Ayrıca çalışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi bir uçak da yer aldı.

Kurtarma çalışmaları

Kazanın ardından havada asılı kalan 19 kabindeki 137 kişi kurtarılırken, 5 kabindeki 29 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, helikopterler eşliğinde kurtarma çalışmalarının aralıksız sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada "Saat 11.45 itibarıyla 19 kabindeki 56'sı helikopterle 137 kişinin tahliye edildiği belirtilen açıklamada, "Tahliye edilenlerden 9'unun ambulansla hastaneye sevki gerçekleşmiş, tedavilerinin ardından 7 kişi taburcu edilmiştir." denildi.

Kazazedeler anlattı

Ekipler tarafından kurtarılan vatandaşlardan İbrahim Yusuf Yüksel, Konya'dan tatil için Antalya'ya geldiklerini söyledi.

Teleferiğe 7 kişilik ailesiyle bindiğini belirten Yüksel, "Bir anda teleferik durdu, mahsur kaldık, hiç böyle bir şey olacağını tahmin etmedik. Ekipler gelip bizi kurtardı. Helikopterle karaya indik. Çok şükür iyiyiz, bir sıkıntımız yok." diye konuştu.

Kurtarılan vatandaşlardan Baki Deraş, 10 saate yakın mahsur kaldığını belirterek, "Her şey güzel geçti. Allah devletimize zeval vermesin." dedi.

Eşi, çocukları, ağabeyi, yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 11 yakınının mahsur kalan Özkan Sumur da "Aralarında 3, 5, 10, 12 yaşında çocuklar var. İlk etapta korkuyorlardı, şimdi biraz sakinleştirdik. Açlık ve tuvalet sıkıntısı yaşıyorlar. Bir de üşüyorlar." dedi.

Soruşturma başlatıldı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı da mülkiye müfettişleri görevlendirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, halihazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler. Adli soruşturma, bir Cumhuriyet Başsavcıvekili ve bir Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir." ifadelerini kullandı.