Solana (SOL) tarafında bot hesaplar solana ağındaki Candy Machine olarak bilinen

NFT minting aracını sardı ve ağı durdurmaya sebebiyet verdi. Yaklaşık 7 saat boyunca Solana tarafındaki ağ blokları işlemeyerek kesintiye uğradı. Diğer taraftan Sol ekosisteminin bağlantılı olduğu Metaplex paylaştığı tweette belirtilen bu platforma tekrardan saldırı uğranmaması adına 0.01 sol kadar bir bot cezası uygulayacaklarını belirtti.

Solana tarafında olan bu kesinti Sol fiyatına olumsuz yansıdı. Kesinti yaşanmadan önce yaklaşık 91 dolardan işlem gören solana fiyatı haberin yansıması ile beraber yaklaşık 81 dolara kadar bir geri çekilme oluştu.

Teknik analiz açısından fiyat analizini incelediğimizde ise;

Aşağıdaki SOL/USD üç günlük grafiğinde; 78 dolar bölgesinde daha önce oluşmuş bir destek seviyesinden alıcı toplayarak bir impulsive hareket başlattığını görebiliyoruz. Şu anki mevcut fiyatın bu seviyeye gelerek tekrar bu bölgeden tepki almasına sebebiyet verdi.

Aynı zamanda 50 ve 100 (EMA) ların altında olmasına karşılık 200 günlük (EMA) hareketli ortalamanın üzerinde hareket ederek bu bölgeye destek sağlamaktadır. RSI tarafında ise önce 39 sonrasında 42 seviyelerine çıkarak hala aşırı satış bölgesinde ilerlemektedir. Bu verilerin yanında geri çekilme ile beraber MACD'nin bir histogram göstergesi kırmızı renge dönüşerek SOL tarafındaki satış baskısını doğruladı.

Bundan sonra fiyatta ne gibi değişiklikler olabilir ve hangi bölgeler takip edilmelidir?

6 Kasım tarihinde yapmış olduğu zirve fiyattan gerçekleştirdiği ve daha önce yükselişin başladığı seviye olan 72 dolar seviyesinden tepki alarak eğik direnç seviyesine doğru düşüşün tepkisini verdikten sonra bu bölgede tutunamayarak 137 dolar bölgesinden bir satış baskısı oluştu ve destek seviyesine kadar geri çekildi. Şu anki mevcut bulunduğu 89 dolar fiyatından baz alırsak alıcıların belirtilen bu destek bölgesinde baskın olması ve momentumun oluşması durumunda tekrardan eğik direnç bölgesine denk gelen 107 dolar seviyesine hareket görülebilir. Bu bölgenin kırılımı ve üzerinde alıcıların akümüle olup kalıcı ve baskın olması önemli olacaktır. Aksi durumunda ise; bu destek alanının kaybı ve satış baskısının artması ile destek seviyelerine geri çekilmeler görebiliriz. Hepsini toparlayacak olursak genel piyasa yönünde bir baskı olduğunu bunun ile beraber bitcoin ve bitcoin dominans tarafındaki olumlu gelişmelerin altcoin tarafına da yansımasıyla bunun olumlu etkilerini görebilmemize sebebiyet verebilir.