Solana (SOL) ağ doğrulayıcıları, ürettikleri bloklardaki işlemler için tüm işlem öncelik ücretlerini ağ doğrulayıcılarına göndermeyi öneren Solana İyileştirme Belgeleri (SIMD)-0096 lehine oy kullandı. Bu daha öncesinde yakım işlemi ücretleri ve ağ doğrulayıcılarını ödüllendirme şeklinde yarı yarıya olarak uygulanıyordu.

The Block’un haberine göre bu teklif, ağ doğrulayıcılarının öncelik ücretlerini nasıl aldıklarına dair teşvikleri iyileştirmeyi amaçlamakta ve ağ güvenliğine yardımcı olmaktadır. SIMD-0096 ayrıca, blok üreticileri ile işlem gönderenler arasında olası yan anlaşmaları ortadan kaldırarak validator (doğrulayıcı) sistemindeki teşvikleri iyileştirebilir.

Orijinal teklifte, "Bu, doğrulayıcıların potansiyel olarak zararlı yan anlaşmalara girmeye teşvik edilmektense, ağ güvenliğini ve verimliliğini önceliklendirmeye uygun şekilde teşvik edilmelerini sağlar." denildi.

Teklif, ağ doğrulayıcıları tarafından Blok zinciri içi oylamada %77 destek gördü.

Öncelik ücretleri, bir kullanıcının işleminin yürütme sırası listesinin önüne yerleştirilmesini sağlamanın bir yoludur. Bunlar, bir kullanıcının işlemine dahil olma garantisini artırmak için ekleyebileceği isteğe bağlı ücretlerdir.