TASR haber ajansının bildirdiğine göre Slovakya Başbakanı Robert Fico, Handlova kentindeki kabine toplantısının ardından açılan ateş sonucu yaralandı.

Hükümet ofisinden yapılan açıklamada, başbakanın hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

TA3 yayın kuruluşu da dört el ateş açıldığını bildirdi.

Helikopter sevk edildi

Slovak acil servisi de Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Fico için olay yerine helikopter sevk edildiğini bildirdi.

Hastane müdürü, yaralı başbakanın başkent Bratislava'ya nakledildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada, Başbakana suikast girişimi yapıldığını doğrulayabilirim" dedi ancak Fico'nun durumu hakkında bilgi vermedi. 

Hastane sözcüsü ise başbakanının Handlova Hastanesi'ne götürüldüğünde bilincinin yerinde olduğunu, kurşun yaraları için tedavi edildiğini ve yaşam fonksiyonlarının stabil hale getirildiğini açıkladı.

Fico'nun, buradaki tedavisinin ardından üst düzey bir hastaneye nakledildiğini sözlerine ekledi.

Ancak Slovak hükümet ofisi, e-posta ile yaptığı açıklamada, Başbakan Robert Fico'nun hayati tehlikesinin bulunduğunu, bir helikopterle Banska Bystrica hastanesine nakledildiğini duyurdu.

Çok sayıda mermi isabet etti

Başbakan'ın sosyal medya hesabı Facebook'tan yapılan açıklamada ise suikast girişiminde bulunulan Fico'nun vücuduna çok sayıda merminin isabet ettiği belirtildi.

Açıklamada, hayati tehlikesi bulunan Başbakan'ın, saldırıya uğradığı Handlova'dan başkent Bratislava'ya yaklaşık 215 kilometre uzaklıktaki Banska Bystrica eyaletine helikopterle aktarıldığı bildirildi.

Fico'nun son durumuna ilişkin de detay paylaşan ülke basını, saldırıda yaralanan Başbakan'ın ameliyatının sürdüğünü aktardı. Saldırganın başbakanın birçok organına zarar vermesi nedeniyle ameliyatın daha uzun süreceği bilgisine de yer verildi. 

Saldırgan 71 yaşında

Slovak basını, olayın ardından yakalanan saldırganın 71 yaşındaki sol görüşlü Juraj C. olduğu iddiasında bulundu.

Amatör yazar olan şahsın ülkenin batısında yer alan Levice kentinde yaşadığı ifade edildi. Saldırganın sol görüşlü kişilerin bir araya geldiği DUHA Edebiyat Kulübüne sıklıkla gittiği belirtildi.

Avrupalı liderler saldırıyı kınadı

Saldırının ardından Avrupalı liderler, arka arkaya açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Menfur suikast girişimini şiddetle kınıyor, saldırıda yaralanan Sayın Fico'ya acil şifalar diliyorum. Slovakya halkına ve hükûmetine, ülkem ve milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni:"Alçakça saldırının haberini derin bir şokla öğrendim. Bütün düşüncelerim onunla, ailesiyle ve dost Slovak halkıyla birlikte. Ayrıca İtalyan hükümeti adına her türlü şiddeti, demokrasi ve özgürlüğün temel ilkelerine yönelik saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımı belirtmek isterim."

İrlanda Başbakanı Simon Harris:"Demokrasiye yönelik şok edici ve alçakça saldırı."

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak: Bu korkunç haberi duyunca şok olduk. Tüm düşüncelerimiz Başbakan Fico ve ailesiyle."

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Korkakça suikast girişimi haberi beni derinden sarstı. Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmamalıdır."

Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar: “Kendisine acil şifalar diliyorum."  

Slovenya Başbakanı Robert Golob: “Saldırıyı kınıyorum. Slovakya'da yaşananlar karşısında şok oldum. Meslektaşım Fico'ya acil şifalar diliyorum."

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani: "Avrupa değerlerini tehdit eden bu tür eylemleri şiddetle kınıyoruz."

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: "Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yoktur ve en değerli ortak değerimiz olan demokrasiye zarar vermektedir."

AB Konseyi Başkanı Charles Michel: Saldırı haberi karşısında şok oldum. Hiçbir şey şiddeti ya da bu tür saldırıları haklı gösteremez. Düşüncelerim Başbakan ve ailesiyle birlikte."

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola:” Saldırı korkunç. Avrupa Parlamentosu adına bu şiddet eylemini kınıyorum."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: "Şok oldum ve dehşete düştüm. Kendisine acil şifalar diliyorum. Düşüncelerim Robert Fico, sevdikleri ve Slovakya halkıyla birlikte."

Polonya Başbakanı Donald Tusk: "Robert, bu çok zor anda tüm düşüncelerim seninle."  

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson: "Avrupa'nın demokratik toplumlarına yönelik bir saldırı.”

Estonya Başbakanı Kaja Kallas: "Seçilmiş bir lidere yönelik saldırı aynı zamanda demokrasi fikrine yönelik bir saldırıdır. Kendisine acil şifalar diliyorum."

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu: "Bu tür aşırı eylemlerin hiçbir haklı gerekçesi yoktur ve failler sorumlu tutulmalıdır."

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte: "Uzun süredir meslektaşım olan Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun vurulması karşısında şoke oldum. Kendisine sabırlar diliyorum.”

Belçika Başbakanı Alexander De Croo: "Demokrasiye yönelik bir saldırı. Bu tür bir şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Meslektaşıma acil şifalar diliyorum.”

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda: "Suikast girişimini şiddetle kınıyorum. Bu tür şiddet eylemlerine karşı sıfır tolerans gösterilmelidir. Kapsamlı bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunuyor ve Başbakan Fico'ya acil şifalar diliyorum."  

Letonya Başbakanı Evika Silina: "Şiddet eylemlerinin toplumda yeri yoktur. Kendisine acil şifalar diliyorum.”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis: “Suikast girişimiyle şoka uğradım. Bu tür şiddet eylemlerinin hiçbir toplumda yeri yok.”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban: "Dostum Başbakan Robert Fico'ya düzenlenen menfur saldırı beni derinden sarstı."

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer: "Kendisine hızlı ve tamamen iyileşmesi temennisinde bulunuyorum. Nefret ve şiddet demokrasilerimizde barınamaz. Bunlara karşı tam bir kararlılıkla mücadele etmeliyiz."  

Çekya Başbakanı Petr Fiala, şiddete tolerans gösterilemeyeceğini vurgulayarak şiddetin toplumda yerinin olmadığını ifade etti.

Editör: Gizem Kurtul