Mayıs ayındaki seçimlerin ardından Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye en üst düzeyde ilk temas gerçekleşti.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Türkiye-AB ilişkilerinde iyimserliğin arttığı bir dönemde Ankara’da temaslarda bulundu ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü.

Varhelyi ve Fidan, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi için kısa vadede atılacak somut adımları ele aldılar ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize kolaylığı gibi alanlarda çalışma kararı aldıklarını açıkladılar. Ancak bu uzlaşı Türkiye’nin tam üyelik perspektifi kapsamında katılım müzakerelerinin canlanmasını içermiyor.

Türkiye’de seçimlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını umduğunu belirtmiş ve bu da Brüksel tarafından olumlu karşılanmıştı.

AB Konseyi’nin Haziran ayı sonunda Türkiye ile ilişkilerin geleceği hakkında stratejik ve ileri görüşlü bir rapor hazırlaması konusunda AB Komisyonu’nun dış politika ve güvenlikten sorumlu yüksek komiseri Josep Borrell’e verdiği talimat da Brüksel’in de Ankara ile ilişkilerde yeni bir çerçeve arayışında olduğunu göstermişti.

Varhelyi ve Fidan, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ankara-Brüksel arasındaki diyalog kanallarının bundan sonra da açık kalmaya devam edeceğini, ileriki aylarda somut sonuçlar almaya başlayacaklarını kaydettiler. Borrell’in raporunun Ekim ayı içinde açıklanacak olması, Varhelyi ve Fidan’ın Ankara’dan verdikleri mesajların önemini daha da artırdı. Tam üyelik AB’nin öncelikleri arasında değil.