Rusya, daha önce açıkladığı gibi, Belarus’a nükleer silah transferine başladı. Bu adımın küresel gerilimi daha da artırmasından endişe ediliyor.

Önceki gün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Belarus’un başkenti Minsk’te, Rus nükleer silahlarının Belarus topraklarında özel bir depolama tesisinde tutulmasını öngören protokolü imzalamıştı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun bu transferin çoktan başladığı söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek için Moskova’da bulunan Lukaşenko taktik nükleer silahların Belarus’ta olup olmadığına dair bir soruya karşı “Nükleer cephaneliğin taşınmasına başlandı” dedi.

Rusya henüz gelişmeyi teyit etmezken, nükleer silahların sevkiyatı konusundaki plan Putin’in 25 Mart’ta yaptığı bir televizyon konuşmasıyla duyurulmuştu.

ABD uyardı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, “Rusya’nın Ukrayna ile savaşında biyolojik, kimyasal veya nükleer silah kullanmasının ağır bedelleri olacağını daha önce de belirttiklerini” söyledi.

Belaruslu muhalif lider Svetlana Tikhonovskaya ise, hamlenin “sadece Belarusluların hayatını tehlikeye atmayacağını, ayrıca Ukrayna ve Avrupa’ya yeni bir tehdit yaratacağını” belirtti.