6 Mayıs'ta yapılan duyuruda, Polygon Miden Alpha Testnet'in artık geliştiricilere açık olduğu ve testlerin başlatılabileceği belirtildi.

Cryptonews’ün haberine göre; Miden, Ethereum blokzincirinin yeteneklerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış bir ZK-rollup çözümü. Diğer ZK-rollup'lar gibi Miden de, verilerin içeriğini ağın geri kalanına ifşa etmeden doğrulanmasını veya "kanıtlanmasını" sağlayan bir kriptografik teknik kullanır.

Miden'in öne çıkan özelliklerinden biri, istemci tarafında kanıtlamadır. Bu sayede kullanıcılar, ağa durumu belli etmeden kendi durum geçişleri için yerel olarak kanıt üretebilirler. Bu yaklaşım, ağ yükünü azaltmayı, gizliliği artırmayı ve ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Miden ayrıca, özel hesaplar ve paralel işlem yürütme gibi yeni işlevler de sunar. Özel hesaplar, yalnızca hesabın hash'inin blokzincirinde tutulduğu özel tokenları ve işlemleri destekler. Paralel işlem yürütme ise işlemlerin eşzamanlı olarak işlenmesine izin vererek Ethereum ana ağından önemli ölçüde daha yüksek verim elde edilmesini sağlar.

Miden'in yol haritası, ana ağ lansmanı için belirli bir tarih belirtmese de eylül ayında bir builder testnet'in planlandığını gösteriyor. Miden, pazara StarkNet ve zkSync Era gibi diğer alternatiflerle doğrudan rekabete giriyor.

Polygon'un yerel tokeni MATIC ise Miden testnet'inin lansmanına rağmen önemli bir tepki görmedi. 

Polygon Labs CEO'su Marc Boiron, geçtiğimiz ay Ethereum katman-3 (L3) ağlarının yalnızca ana ağdan değeri çekmek için hizmet ettiklerini savunarak eleştirmişti.

Bununla birlikte, Polygon Proof-of-Stake (PoS) yan zinciri Napoli hard forkunu başarıyla tamamlayarak Dencun özelliklerine destek ekledi ve RIP-7212'yi destekleyen ilk ağ haline geldi.

Editör: Sinan Yıldırım