Piyasalar ECB’den 25 bps faiz indirimi bekliyor. Uzun süredir ECB üyeleri faiz indirim yönünde mesajlar veriyordu. Resmi beklenti de bu yönde oluştu. Fakat ilginç olan bu indirim beklentilerinin piyasada hiçbir şekilde fiyatlanmamasıdır. Bu nedenle bugünkü faiz kararıyla birlikte piyasalarda karışık görünümler yaşanacaktır. Yine de resmî olarak bir faiz indirimi gelmesi durumunda Euro’da küresel bazda değer kayıpları bekleyebiliriz.

Yarınki ABD istihdam verileri de piyasalarda yüksek oynaklığa neden olacaktır. Zayıf bir istihdam veri seti gelmesi durumunda Fed’e yönelik faiz indirim beklentileri hızlı bir şekilde artacaktır. Bu durum dolar endeksi ve faizi aşağı çekeceği için, piyasaların genelinde pozitif fiyatlamalara neden olacaktır. Güçlü verilerde bu yıl Fed’in faiz indirmesi zor olacaktır.

Gelecek haftaki enflasyon ve Fed toplantısını bir sonraki yazımda daha detaylı değerlendireceğim. Fakat net olan durum Fed’in faizi sabit bırakacağı ve orta halli sözlü yönlendirmelere devam edeceğidir.

Bugün ECB faiz kararı olması nedeniyle EURUSD paritesine biraz daha özel bir parantez açmak gerekiyor. Gelecek kararın ardından Başkan Lagarde’ın konuşmasını da takip edeceğiz. Tüm bunların ardından teknik seviyelerin takibi önemli olacaktır.

Paritede yaklaşık bir aydır bant hareketi izliyoruz. Fiyatlar bir yukarı bir aşağı dalgalanıyor ve aynı seviyelere dönüyor. Ana direnç bölgesi 1.1000 civarında. Bu bölgeye doğru bir yukarı hareket gelmesi durumunda cazip bir satış fırsatı verebileceğini düşünüyorum. Aşağıda ise 1.0770 bölgesi ana destek konumunda. Yukarıda belirttiğim tüm gelişmeler neticesinde 1.0770 altında fiyatlanacak bir paritede baskının derinleşmesini bekleyebiliriz.