Yapay zeka firması OpenAI, şirketin ChatGPT hizmetlerini üniversitelere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara genişletmek için bir girişim başlattı.

Yeni hizmet yollarından ilki olan “ChatGPT Edu”, üniversiteler için özel olarak öğrenciler, öğretim üyeleri, araştırmacılar ve kampüs işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış yapay zeka büyük dil modelinin bir versiyonu. OpenAI'ye göre, yeni teklif “kurumsal düzeyde güvenlik ve kontroller içeriyor ve eğitim kurumları için uygun fiyatlı.”

Birçok üniversite kullanıyor

Bir şirket blog yazısı, ChatGPT için üniversite düzeyinde birkaç mevcut kullanım durumunu ortaya koydu. Hizmeti kullandığı belirtilen kurumlar arasında Oxford, Wharton, Austin'deki Texas Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi yer alıyor.

Örneğin Columbia'daki araştırmacılar ChatGPT'yi aşırı dozda uyuşturucu kullanımını önlemeye yönelik müdahale stratejileri geliştirmek için kullanıyor. Bu arada, Arizona State'te bir yardımcı doçent, Almanca öğrenen öğrencilerin dil becerilerini kendi zamanlarında konuşma tarzında pratik etmelerine olanak tanıyan hizmeti kullanarak bir “GPT Buddy” geliştirdi.

Blog yazısına göre, Arizona Eyalet Üniversitesi CIO Yardımcısı Kyle Bowen, ChatGPT Edu girişimi konusunda umutluydu:

“OpenAI'nin teknolojisini eğitim ve operasyonel çerçevelerimize entegre etmek ASU'daki dönüşümü hızlandırıyor. Bu araçlardan yararlanmak için topluluğumuz genelinde işbirliği yapıyoruz ve öğrendiklerimizi diğer kurumlar için ölçeklenebilir bir model olarak genişletiyoruz.”

Düşük maliyet hedefleniyor

OpenAI ayrıca kar amacı gütmeyen kuruluşlar için daha fazla araç ve desteğin yanı sıra ChatGPT kullanımı için daha düşük maliyetler getirmeyi amaçlayan bir girişim başlattı.

Hizmete kaydolan kâr amacı gütmeyen kuruluşlar artık ChatGPT Team hizmetine kullanıcı başına aylık 20 ABD doları indirimli ücret karşılığında erişebilecek ve “büyük ölçekli dağıtıma hazır daha büyük kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” için potansiyel %50 indirim sağlanacak.

Hem ChatGPT Edu hem de ChatGPT for Nonprofits, GPT-4o dahil olmak üzere en yeni modellere erişimin yanı sıra görüntü oluşturma, ortak çalışma alanları ve özel GPT'ler gibi hizmet ve özelliklerle birlikte geliyor.

OpenAI kısa süre önce GPT-4o modelini ücretsiz kullanıcılara (ChatGPT'yi kullanmak için ücretsiz seçenek) sundu. Bu da, katmandaki kullanıcılara özel GPT'leri arama ve yükleme, çizelge ve grafikler dahil görüntüler oluşturma, dosya yükleme ve web yanıtlarını entegre etme erişimi sağlıyor. Kullanıcıların kendi özel GPT'lerini oluşturmak ve GPT-4o modelindeki mesaj sınırlamalarından kaçınmak için yine de ücretli bir katmana abone olmaları gerekiyor.