S&P 500 endeksi yüzde 0,25 artarak 5.487,03 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,02 artışla 17.860,43 puana tırmanırken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanışta rekor tazeledi.

ABD'de makroekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında yer alırken pay piyasalarında, işlem gününün kapanışında pozitif bir seyir gözlendi.

Ülkede bugün açıklanan verilere göre, perakende satışlar, mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti.

Analistler, perakende satış verilerinin tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya işaret ettiğini, enflasyon baskılarının hafiflediği ve işsizliğin arttığı bir ortamda Fed'in faiz indirimini gündemine alabileceğini ifade etti.

ABD'de sanayi üretimi ise mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de takip edilirken, New York Fed Başkanı John Williams bugün yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin "doğru yönde ilerlediğini" ifade etti. Faiz indiriminden ne zaman yana olacağını söylemeyi reddeden Williams, faiz indiriminin zamanlaması veya kapsamına ilişkin kararın gelecek ekonomik verilere bağlı olacağını belirtti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, son enflasyon verilerinin "cesaret verici" olduğunu belirterek, yine de geçen yıldan bu yana verilerdeki dalgalanmanın para politikasının seyrinin net olmadığı anlamına geldiğini ifade etti.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, enflasyona ilişkin son dönemdeki olumlu verilere rağmen Fed'in faiz indiriminin zamanlamasını değerlendirirken sabırlı olması gerektiğini belirtti.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan da enflasyonun yavaşladığına işaret eden son verileri olumlu karşıladığını ancak Fed'in faiz indirimi konusunda sabırlı kalabileceğini söyledi

St. Louis Fed Başkanı Alberto Musalem, Fed'in faiz indirimlerini bir süre ertelenebileceğini ve indirimi destekleyecek verileri görmenin aylar değil "çeyrekler" alabileceğini belirtti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Adriana Kugler, ekonomik koşulların beklendiği gibi seyretmesi halinde Fed'in "bu yılın ilerleyen zamanlarında" faiz indirimine gitmesinin muhtemelen uygun olacağını ifade etti.

Kurumsal tarafta ise California merkezli çip üreticisi Nvidia, 3,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft'u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olurken, Nvidia'nın hisseleri bugün yüzde 3'ün üzerinde değer kazandı.

Diğer çip üreticilerinin hisselerinde de yükseliş görülürken, Qualcomm'un hisseleri yüzde 2,2, TSMC'nin hisseleri yüzde 1,4 ve Micron Technology'nin hisseleri ise yüzde 3,8 arttı.

ABD'de piyasalar, 1865'te köleliğin son verildiği güne atfen federal tatil ilan edilen Juneteenth (19 Haziran) sebebiyle kapalı olacak.