Eylül ayında kripto para piyasalarını bekleyen önemli gelişmeler öncesinde fiyatlamalarda kırmızı rengin hakim olduğunu görüyoruz. Neredeyse Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyesini gören Bitcoin 18.000 seviyesinin altına inme tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, karda olan Bitcoin hesaplarının yarısından bir mikar daha fazlasının zararda olduğunu görüyoruz. yani her iki kişiden biri artık karda değil. öncelikle makro tarafta Fed baskısından söz ediyoruz. Jackson Hole toplantısının ardından Powell'ın söylemleri piyasada önemli bir satış baskısına yol açmıştı. 8 Eylül perşembe günü yine Powell konuşacak ve bu konuşma öncesinde endeks ve kripto para varlıkları satıcılı seyrini sürdürüyor. haftaya gelecek olan TÜFE verisinde fiyat artış baskısında yumuşama görülmezse ki beklentim baskının azalması yönünde 21 Eylül'de 75bp bekleyenlerin oranında yeniden artış görülecek ve şuanda %80 oranında fiyatlanan 75bp artışa neredeyse kesin gözüyle bakılabilecek. ancak beklentim 75bp fiyatlamalarında aşırı satılmışlığa doğru kayan bir baskının olduğu ve 21 Eylül'den sonra risk iştahının artış olması yönünde.

Gelelim eylül ayının en büyük iki olayına "MT.Gox" ve "The Merge". bulunan bir soğuk cüzdanda çıkan Bitcoin'ler borsa mağdurlarının hesaplarına payları oranında yatırılacak ve 15 Eylül'de 137.000 adet BTC soğuk cüzdandan çıkacak. Bu konuda çok büyük bir baskı Bitcoin üzerinde hakimiyet kurdu. Burada bir kaç seçenek var, ilki bu BTC'lerin satılmaması ancak yine de arzdaki değişimlerin fiyat baskısının sürmesine neden olması. İkinci olarak ise BTC'lerin satılıp ETH'ye çevrilmesi ve büyük bir BTC-ETH ayrışması görmemiz, son olarak ise tamamen ya da bir kısmının satılarak BTC ve diğer altcoinleri de aşağı çekmesi. Üç seçenek de BTC'nin düşmesi üzerine kurulu. Bu nedenle baskının sürdüğünü görüyoruz. Ayın 15-20 tarihleri arasında Beacon Chain ana blok zincirine entegre edilecek ve mevcut 'iş kanıtı' konsensüsü 'hisse kanıtı' konsensüsüne dönüştürülerek ağın enerji verimliği %99,95 artırılacak. Böylelikle madencilik süreci ortadan kalkacak ve pahalı donanımlara ve çok fazla elektriğe gerek kalmayacak. Bu beklenti ile yatırımcılar hem Ethereum satın alarak hem de ödünç alıp kilitleyerek "The Merge" etkinliğine katılyorlar.

Ağır basan senaryoda MT.Gox Bitcoinlerinin bir kısımının kalıp, bir kısmının satılıp diğer bir kısmının ise ETH'ye dönüştürülmesi yönünde olacak. Bazı DeFi platformları likit dengesini bozmamak için ETH ödünç vermeyi durdurunca 1700$ seviyesinden dönen fiyat bu bölgelerde geziniyor. MT.GOX dağıtımının önce yapılacak olması da yine bir şans olacak fakat ödünç alınan bir çok ETH yükümlülüklerin yerine getirileceği sırada satış baskısına neden olabilir. Fakat MT.GOX dağıtımı, The Merge etkinliği ve FOMC toplantısını bir araya getirdiğimizde ortaya çıkan dalgalanma eylül sonunda yerini Ethereum boğa sezonuna bırakabilir. Ethereum'un piyasa değeri ve dominansı Bitcoin'i geçtiğinde ise ki bekliyorum Ethereum'u yeni bir kurumsal girişle karşı karşıya kalmasına neden olabilir.
Teknik tarafta Bitcoin'de azalan hacim ve satış pozisyonlarının baskısı ile henüz daha toparlanan bir görüntü yok. 17.600 seviyesi ana desteğimiz olurken, bu yöne doğru baskı halen daha aktif ve görülme olasılığı yüksek. Ethereum da ise 1430 ara destek olurken, 1280 seviyesi ana desteğimizi oluşturuyor. Dalgalanmalarda ETH'nin bu bölgeye gerilemesi iştah yaratabilir. Bu nedenle alım için zamanlama erken olsa da ETH'de destekleri takip ediyoruz. BTC yerine ETH ağırlıklı cüzdanları tercih ederek ETH'nin ekim ayına güçlü başlamasını bekliyorum.