Teknoloji devi Microsoft, dün gerçekleştirdiği Microsoft Build 2023 etkinliğinde yapay zekâ odaklı yeni projelerini hayata geçireceğini açıkladı.

Buna göre Microsoft, Copilot adlı yapay zekalı kişisel asistanını Windows 11'de sunmaya başlıyor.

Windows 11'in görev çubuğununa eklenecek Copilot  tıkalandığında kullandığınız uygulamalardan herhangi birindeki metni özetlemesi, yeniden yazması ve açıklaması ve bilgisayarın ayarlarını değiştirmesi istenebilecek.

Microsoft'un 365 Copilot'u ile ilgili paylaşacağı büyük haberlerden bir tanesi de artık eklentileri destekleyecek olması... AI yardımcısı, artık Teams ileti uzantıları, Power Platform bağlayıcıları ve ChatGPT teknolojisini kullanan araçlar dahil olmak üzere üç ana eklenti türünü destekleyecek. Ayrıca, Atlassian ve Adobe eklentileri gibi düzinelerce üçüncü taraf eklentisi arasından seçim yapılabilecek.

Microsoft, tüm Copilot ve Bing Chat eklentilerini OpenAI'nin ChatGPT için kullandığı standartla oluşturacağını da açıkladı.

Microsoft, 365 Copilot ürününü 2015 yılında Microsoft tarafından üretilen ve Windows 10 ile birlikte varsayılan tarayıcı olarak üretilen Edge tarayıcısında da sunmaya başlayacak. Tarayıcının kenar çubuğunda yer alacak olan araç, Outlook, Word, Excel ve diğerleri gibi Microsoft 365 uygulamalarındaki projeler üzerinde çalışmanıza yardımcı olmak için görüntülenen sitedeki içeriği kullanabilecek.

Dünyayı kasıp kavuran yapay zekâlı chatbot, ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI firmasına yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımın ardından Microsoft'un burada söz sahibi olması çok da şaşırtıcı bir durum olmayacaktı. Şirketin yaptığı büyük açıklamalar arasında ChatGPT'nin varsayılan arama motorunun Microsoft Bing olacağı da yer aldı.

Bugünden itibaren ChatGPT Plus kullanıcıları, sohbet robotunun yanıtlarına eklenen Bing tarafından ortaya çıkarılan alıntıları görmeye başlayacak.

Microsoft daha önce Bing için OpenTable ve WolframAlpha eklentilerini kullanıma sunacağını duyurmuş olsa da, havuzu büyük ölçüde genişletiyor. Bing yakında Expedia, Instacart, Kayak, Klarna, Redfin, TripAdvisor, Zillow ve daha fazlasının eklentilerini destekleyecek.