Türkiye Acil Tıp Vakfı (TÜAT) Yönetim Kurulu Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Şefi Doç. Dr. Semih Korkut, Türkiye'de acil servislere yapılan başvurulara ilişkin şaşırtıcı bilgiler verdi.

Doç. Dr. Semih Korkut, meslek hayatının 26'ncı yılında, kendisi için dönüm noktasının acile tüp bebek başvurusu için gelinmesi olduğunu söyledi. Acil servise yapılan başvuruların mevsime ve güne göre farklılık gösterdiğini belirten Korkut, bunları söyle sıraladı:

Yazın travma, kışın enfeksiyon

Acil servislere yapılan başvurularda, hasta şikayetlerinin mevsimlere göre değişkenlik gösterir.

Yaz aylarında kaza kaynaklı yaralanmalar nedeniyle acillere daha çok travma vakaları gelir. Yazın insanlar hareket halindedir ya köylerine ya tatile giderler. Biraz hız da yaparlar. Yaz aylarında dikkat daha azdır çünkü hava güzeldir, yol da açıktır. O yüzden daha ağır travmalar gelir. Daha büyük kazalar yaz aylarında yaşanır. Aynı bayram zamanları gibi...

Kış aylarında daha çok gribal ve akciğer enfeksiyonu yaşayan hastaları başvuru yapar. Yaşlılar kış aylarında biraz daha fazla hasta olurlar. Kışın daha fazla mikrobiyal durumlar olur. Ailedeki küçük çocuk eve hastalık getirir, oradaki yaşlı hasta olur ve onun immün sistemi daha zayıftır.

Kış mevsiminde acile bir başka başvuru sebebi de sobalı evlerde lodoslu günlerde yaşanabilen karbonmonoksit zehirlenmesi.

Bahar aylarında çamlar polenlerini yaymaya başladığında alerjik hasta sayısının arttığını ve genellikle bu durumdan rahatsız olanlar acile çok sık gelir.

Düğün dönemlerinde silahla yaralanma

Acile bir başka başvuru nedeni özellikle düğünlerde yaşanan silahla yaralanmalar. Düğünlerde havaya silah sıkılması ya da akrabalar arasında yaşanan tartışmalar sonucunda insanlar yaralanabiliyor. Havaya sıkılan kurşunların miktarı düğün zamanı artıyor. Silahlı yaralanmalar maalesef oluyor.

Cuma ilaç yazdırma günü

Acil servislere başvuru nedenlerinin haftanın günlerine göre bile farklılık gösterir.

Pazar günü çocuk travmalar gelir. En çok da öğleden sonra gelirler. Pazar günü öğleden sonra çocuk travma sayısı biraz daha artar. Genelde oynarken, koşarken kolu ya da bacağı kırılır, bir tarafını keser.

Pazartesi sabahları yoğundur çünkü hasta polikliniğe gelir. Doktordan o gün randevu alamamış ya da almamıştır ama sağlık hizmeti alması lazımdır. Bunu da nereden alacak, acil servisten.

Çarşamba daha rahattır.

Cuma yine biraz yoğunlaşır. Cuma yoğunlaşmasının sebebi nedir? Hafta sonu geliyordur ve hastanın ilacını yazdırması lazım.

Elif KÜÇÜK /AA