Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11 il için ‘sarı kodlu’ sağanak yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, gök gürültülü sağanak yağışların, Uşak, Kütahya, Rize ve Artvin çevreleri ile Manisa’nın doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Bu bölgelerin sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara için de kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. Açıklamada, “Rüzgarın Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

11 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Afyonkarahisar, Artvin, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Rize, Trabzon ve Uşak için ‘sarı kodlu’ gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu.

İstanbul’da sıcaklıklar düşecek

Sel felaketinin yaşandığı İstanbul’da üç gün boyunca aralıklarla sağanak yağışlar beklendiğini ifade eden meteoroloji uzmanları, sıcaklıkların da hafta sonu ve pazartesi 26 derecelere kadar düşeceğini tahmin ettiklerini belirttiler. Uzmanlar, İstanbul'da kuvvetli yağış beklenmediği ifade ettiler.

Bakan Özhaseki'den ‘dikkatli ve tedbirli olun’ uyarısı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu akşam saatlerine kadar yurdun bazı kesimlerinde görülecek yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısında bulundu. Bakan Özhaseki’nin açıklaması şöyle:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün yaptığı son değerlendirmelere göre akşam saatlerine kadar, Trabzon'un doğusu, Rize il geneli, Artvin'in kıyı ilçeleri, Kütahya, Uşak, Balıkesir çevreleri, Manisa'nın kuzeydoğusu, Bursa'nın güneyi, Çanakkale'nin doğusu, Afyonkarahisar'ın kuzeyi ile Eskişehir çevrelerinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenmesi nedeniyle olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istirham ediyorum."

Bazı illerimizde bugün hava durumu ve en yüksek sıcaklıklar şöyle olacak

İSTANBUL,  yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı , 30°C

ANKARA,  öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 30°C

İZMİR, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 32°C

TRABZON, Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 28°C

ERZURUM,  Parçalı ve az bulutlu, 29°C

DİYARBAKIR, Az bulutlu ve açık, 39°C

GAZİANTEP, Az bulutlu ve açık, 37°C