Otomobil üreticisi Lexus, elektrikli araçlar için özel olarak geliştirilen platformun getirdiği tüm avantajlardan yararlanarak etkileyici bir SUV ortaya çıkardı. "Lexus Sürüş İmzası", RZ modelinde elektrikli araç platformlarına taşındı ve markanın sürüş deneyimi, yüksek performans ve kaliteyle bir araya getirildi.

3 milyon 950 bin TL

Markanın baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı RZ 450e, "exclusive" donanım seviyesi ve 3 milyon 950 bin TL fiyatla Türkiye'de müşterilerin beğenisine sunuldu.

Lexus'un yüzde 100 elektrikli modeli RZ, markanın elektrifikasyon deneyiminden yararlanarak verimliliğini ve performansını yansıtıyor. RZ 450e, 71,4 kilovatt (kW) çıkışa sahip bir lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus'un batarya yönetim teknolojilerindeki deneyimi sayesinde RZ'nin bataryası, 10 yıllık kullanımın ardından kapasitesinin yüzde 90'ından fazlasını koruyabiliyor.

Lexus2

30 dakikada yüzde 80 şarj

Lexus RZ 450e, tek şarjla ortalama 400 kilometrelik bir sürüş menzili sunarken, DC hızlı şarj sistemi ile yüzde 80 kapasiteye yaklaşık 30 dakikada şarj ile ulaşabiliyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, batarya gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanılması sayesinde RZ'nin 100 kilometrede 16,8 kWh enerji tüketimi elde edilmesi sağlanıyor.

Lexus, tam elektrikli modelinde, heyecan verici ve sezgisel sürüş deneyiminden ödün vermedi. RZ'nin elektrik motorları önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere kombine şekilde 230 kW (313 HP) güç üretiyor. Ön ve arkaya konumlandırılan motorlarla "DIRECT4 Akıllı Dört Çeker Sistemi"ne sahip RZ, dört tekerlek arasında güç dağılımını otomatik olarak kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor.

 Kokpitin adı Japoncadan

RZ’nin kabini ise "Tazuna" konseptinin evrimleşmesiyle oluşturuldu. Böylece sürüş pozisyonu, göstergeler, kontroller ve multimedya sistemi hassasiyetle yerleştirildi. Adını binicinin atın dizginlerini küçük hareketlerle kontrol etmesi anlamına gelen Japonca bir kelimeden alan Tazuna kokpit, sürücü ile araç arasında sezgisel bir iletişim kurulmasını sağlıyor.