Küresel ekonomiler kabaca 1.5 yıldır sıkılaşma yaşıyor. Dünya genelinde artan enflasyonlar neticesinde Mart 2022’de Fed ile başlayan faiz artırım süreci dünya geneline yayıldı ve neredeyse tüm merkez bankaları faiz artırımı yaparak enflasyonu düşürme politikası izlediler. Bunu kısmen başardıklarını söyleyebiliriz.

Fakat bu yüksek faiz ve sıkılaşma ortamı bazı ülkeler için sıkıntılar yaratmaya devam ediyor. Burada Almanya ekonomisinin ön plana çıktığını görmekteyiz. 3 çeyrektir daralan Almanya’dan gelen güncel veriler sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Ağustos ayına yönelik hizmet PMI verisi 52.3’ten 47.3’e geriledi ve yaklaşık son iki yılın en düşüğünü gördü. İmalat tarafı ise zaten çok uzun süredir daralma bölgesinde seyrediyor.

Almanya ve Avrupa ekonomilerinde yavaşlamanın devam edeceğini ve belirli bir noktada ECB’nin artık ekonomik yavaşlamayı ön plana çıkarıp faiz artırımlarını sonlandıracağını ve erken bir faiz indirimi başlatabileceğini düşünüyorum.

ABD tarafında ise bir bozulma görmüyoruz. Hem büyüme hem istihdam hem de aktiviteler oldukça güçlü seyrediyor. Atlanta Fed GDP projeksiyonu 3. çeyrekte %5.8 gibi çok güçlü bir büyüme öngörüyor. Avrupa giderek zayıflarken, ABD ekonomisinin güçlenmesi ise dolar endeksini güçlü tutmaya devam ediyor.

Küresel bazda dikkat etmemiz gereken bazı riskler mevcut.

  • Yüksek enflasyon süreci yeniden devreye girebilir.
  • Yüksek faiz ortamı ekonomileri yavaşlatabilir.
  • Rusya-Ukrayna savaşı kış aylarında gündeme gelebilir.
  • Covid ile ilgili son günlerde bazı haberler çıkmaya başladı. Gelecek süreçte covid bazlı senaryolar görebiliriz.

Tüm bu ihtimaller hem çok yakın hem çok uzak. Fakat risklerin olduğunu kabullenmek ve buna göre stratejiler üretmek gerekiyor. Yaz aylarını piyasalar açısından sakin geçirdik fakat yılın son çeyreği birçok riske açık olacak.