Uzun zamandır durgun olan kripto para piyasası Bitcoin’in yüzde 12 yükselmesi ile üzerindeki ataleti atmış oldu. Dün tatil olan ABD piyasaları bugün açılış öncesinde vadelilerde eksi seyrediyor. Nasdaq-Bitcoin korelasyonunu hatırlarsınız, bir süredir zayıflıyor fakat halen daha pozitif korelasyondalar. Bu nedenle ilk 32.000$ denemesi başarısız olsa da Bitcoin 30.600$ seviyesi altına inmediği sürece bu hareketin devamını önce 34.000$ seviyesine ardından da 39.000$ yükselişi söz konusu olabilir. Şu anda yükselişi destekleyecek birden fazla temel ve zincir verilerinden derlenen etmenlerimiz var.

· Geçen hafta 28.600$ denemesinde birçok satış kontratı açılmış ama piyasa yeniden 30.000$ seviyelerine gelince short pozisyonlar likidite olmuştu. Bu tablo bize artık 30.000$ seviyesinin altında yeteri kadar satma iştahının olmadığını gösteriyor.

· Borsalarda tutulan Bitcoin miktarı tekrardan azalmaya başladı. Bu durum BTC arz kıtlığı doğrultusunda gidiyor. Aynı zamanda borsalarda tutulan stablecoinlerin de yavaş yavaş kripto alımlarına dönmesi senaryosunda yükselişler daha da sağlamlaşabilir.

· Bitcoin’in ölçeklendirilebilir ağı Lightning Network’un kapasitesi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum ağ yoğunluğunu gösteriyor ki taleple artan bir kullanım söz konusu.

· Bireysel ve kurumsal özel müşteriler Bitcoin fonlarına ilgi göstermeye devam ediyor. 27 Mayıs haftasında 70 milyon dolara yakın alım sadece Bitcoin’de yapıldı.

Tüm bu gelişmeler bizlere piyasanın artık satıcı tarafta iştahının yeterli olmadığını ve bu nedenle de dip gördüğü bu seviyelerden fon aktardıklarını gösteriyor.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda 30.600$ seviyesi ana destek haline geldi. Bu nedenle aşağıda stop loss seviyeleri ayarlamalarında bu seviye ve aşağısı kullanılabilir. Diğer tarafta 32.800 ve 34.000$ seviyeleri ilk durak noktalarımız olabilir. Ancak 34.000$ seviyesinde piyasa yeniden karar vermek isteyebilir. Bu koşullar iyileştirilir en azından korunursa 39.000$ seviyelerine doğru tepkiler söz konusu olabilir.

Henüz daha Ethereum ve AVAX’ın hareketlenmesi için erken duruyor ama piyasa ile birlikte hareket etmeleri söz konusu olabilir. İki haftadır önerimiz Tron’u artık başta tutmuyoruz. 8 milyar dolarlık yakım hedeflerinin 7,7 milyar dolarını tamamladılar. Yakım nedeniyle fiyat desteğinin sonlarına gelmiş olabilir. NEAR ve LINK izleme listemizde bulunurken, ADA ve Waves’i de bu listeye ekleyebiliriz.