Huguenin ile Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Karayipler Afet Yöneticisi Rhea Pierre, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında, Grenada, Jamaika ile Saint Vincent ve Grenadinler'de etkili Beryl Kasırgası'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kasırganın hızlı yoğunlaşması bakımından da çok benzersiz olduğunu belirten Huguenin, ilk olarak Grenada ve Saint Vincent'ta görülen yıkım izi bırakan ve ardından Jamaika'yı etkileyen Beryl Kasırgası'nın bugün ve hafta sonu Belize ve Meksika'yı da etkileyebileceğini aktardı.

Huguenin, şu ifadeleri kullandı:

"Hasarın boyutunu tam olarak görebilmemiz için değerlendirmeler devam ediyor. Mevcut tahminlere göre, Saint Vincent ve Grenadinler'de yaklaşık 40 binden, Grenada'da 100 binden fazla ve Jamaika'da ise 120 bin kişi etkilendi. Ancak yine de acil durumun henüz ilk günlerindeyiz, dolayısıyla bu rakamların ihtiyatlı şekilde alınması gerekiyor. Değerlendirmeye devam edeceğiz ve umarım süreç ilerledikçe daha net bir tablo elde ederiz." dedi.

Sahadaki meslektaşlarından gerekli bilgileri almada zaman zaman aksaklık yaşandığını anlatan Huguenin, kasırganın etkili olduğu bölgelerdeki binaların çoğunun zarar gördüğünü aktardı.

Huguenin, kasırganın yol açtığı yıkımı değerlendirmek ve buna müdahale etmek için Karayip Afet Acil Durum Yönetim Ajansı yetkilileri ve ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.