Orta Doğu’da tırmanan gerilimde beklenen misilleme dün gece İran’dan İsrail’e fırlatılan insansız hava araçlarıyla (İHA) başladı.

İsrail'in Kanal 12 televizyonu, İran’ın 100 İHA ve seyir füzesi fırlattığını bildirdi. Habere göre, İHA ve füzelerden bazıları Suriye ve Ürdün üzerinde vuruldu.

İsrail ordusu, İran'ın, İHA saldırısı başlattığını, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin drone’ları izlediğini açıkladı.

İsrail ordusu İHA’ları takipte

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran'dan havalanan onlarca İHA'nın İsrail'e doğru ilerlediğini söyledi. İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İsrail'e ulaşması saatler sürebilecek İHA'ları takip ettiğini belirten Hagari, ülke genelinde GPS sisteminde bozulmalar yaşanabileceğini aktardı. Hagari, İsrail'deki saldırı alarmlarının İHA'ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını belirterek, İHA'ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını belirtti.

100'den fazla İHA’lı saldırı

İsrail devlet televizyonu, İsrailli yetkililerin birkaç gün sürecek çatışmalara ve İran'a karşılık vermeye hazırlandığını bildirirken, ordu, İran’ın 100'den fazla insansız hava aracı (İHA) gönderdiğini doğruladı.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, İsrailli yetkililer, İran'dan düzenlenen saldırılar karşısında birkaç gün devam edecek saldırılara hazırlanıyor. Haberde, İsrail'in saldırılara karşılık vermesinin beklendiği paylaşıldı.

İsrail'e yönelik İHA saldırısının sadece İran'dan değil, Yemen ve Irak'tan da düzenlenmiş olabileceği belirtildi.

İran’dan hava sahası tehdidi

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İsrail'in İran'a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkelere kararlılıkla cevap verileceğini belirtti.

Savaş kabinesi toplandı

İsrail'de savaş kabinesi, İran'ın insansız hava aracı (İHA) saldırısı başlatmasının ardından bir araya geldi. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başkanlığında Tel Aviv'de toplanan savaş kabinesi, İran'dan başlatılan İHA saldırısını ele alıyor.

Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken toplantıya ilişkin paylaşılan fotoğrafta Savunma Bakanı Yoav Gallant, Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ile Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin de hazır bulunduğu görüldü.

Hava sahaları kapatıldı

Yaşanan bölgesel gelişmelerin ardından Irak, Ürdün ve Lübnan hava sahalarını gelen, giden ve transit tüm uçaklara kapattı.

Biden, müttefiklerle iletişim halinde

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, "Başkan Biden ulusal güvenlik ekibi tarafından durum hakkında düzenli olarak bilgilendiriliyor. İsrailli yetkililerin yanı sıra diğer ortak ve müttefiklerle de sürekli iletişim halinde" dedi.

Ülkeler saldırıyı şiddetle kınadı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran'ın İsrail'e hava saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, "Müttefiklerimizle durumu istikrara kavuşturmak ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için acilen çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, İran'ın İsrail'e hava saldırısını sert şekilde kınadıklarını bildirdi.

Hollanda hükümeti, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarını şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını bildirdi.

Slovenya: Son derece tehlikeli

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, saldırının "son derece endişe verici" olduğunu belirtti ve gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini kaydetti. Fajon, "Orta Doğu'da gerginliğin daha da tırmanması son derece tehlikeli" ifadesini kullandı.

Hizbullah, İsrail askeri karargahını hedef aldı

Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail'in Golan Tepelerindeki askeri üssüne onlarca katyuşa füzesi fırlattığını bildirdi. Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepelerinde yer alan Keyla askeri üssündeki hava ve füze savunma karargahının vurulduğu belirtildi. Saldırıda onlarca katyuşa füzesinin kullanıldığı kaydedildi.

Kamikaze füzelerin ismi: şehit

İran'ın İsrail' yönelik saldırısında Shahed-136S (Şehit) SİHA'lar kullanıldı. 36 kilogram patlayıcı taşıyabilen bu silahlı insansız hava araçları, daha önce Rusya-Ukrayna savaşında kullanılmıştı. Dünya gazetesinde yer alan habere göre, İran'ın İsrail'e gönderdiği Shahed-136S SİHA’ları 2021 yılında üretildi. 36 kilo patlayıcı taşıyabilen Shaded-136S SİHA'ları GPS ile yönlendiriliyor. Menzili 2500 kilometre olan Shaded-136S'lerin hızı ise saatte 185 km.

Bu nedenle SİHA'ların İsrail topraklarına ulaşmasının saatler alacağı açıklandı. İran, SİHA'ları 1800 kilometre mesafeden İsrail topraklarına gönderdi.

Alçak irtifadan uçan Shaded-136S SİHA'ları hedefini vurmadan önce 100 metre yüksekliğe kadar alçalabiliyor. Bu füzelerin radar tarafından algılanması da oldukça güç. Kamikaze prensibiyle çalışan füzelere verilen isim ise Şehit.