Bu hafta tanıtımı yapılan veya duyurusu gerçekleştirilen otomobillerinden bazılarılarını derledik...

Menzili Tesla'ya parmak ısıttırır!

Peugeot, yeni elektrikli otomobili e-3008'i tanıttı.  Peugeot e-3008'de ise 230 beygir ve 343 Nm tork değerine sahip olan yine tek elektrik motoru bulunacak. 98 kWh kapasiteli batarya ile eşleştirilen bu motor seçeneğinde 700 kilometre menzil ile karşılaşılacak. Tüketiciler, 160 kW'a kadar DC şarj cihazları ile depoladıkları elektriği, bireysel ihtiyaçları için de kullanabilecekler. Diyelim ki kamp sırasında sıcak suya ihtiyacınız var ve kettle çalıştıracaksınız. Peugeot e-3008'i kullanabileceksiniz. Peugeot e-3008 iç tasarım Peugeot e-3008'in iç tasarımına baktığımızda, uzay filmlerinden fırlamış gibi görünen bir kabinle karşılaşıyoruz. Sürücü, bu otomobilde kendisini çevreleyen ve tek bir panele yerleştirilmiş olan 21 inç boyutlu tam dijital gösterge ekranı ve bilgi-eğlence ekranı ile karşılaşacak. Vites topuzunu kaldıran şirket, bunun yerine bir buton tercih etti. Ambiyans aydınlatma, yüksek kaliteli kumaş döşeme ve konsoldaki kumaş bölümün özelleştirilebiliyor oluşu, Peugeot e-3008'in dikkat çeken tasarım detayları arasında yer alacak. Peugeot e-3008'in fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili de hiçbir açıklama yapılmadı. Ancak bu otomobilin en geç 2024'ün başı itibarıyla piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Büyük gövde tutkunlarına GMC Acadia

GMC, 2024 model olarak lanse edilen yeni nesil Acadia'yı 2023 Detroit Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Bu güncellenmiş SUV, önceki modele göre her açıdan daha büyük ve yenilenmiş teknolojiye sahip. 2024 GMC Acadia, 2024 Chevrolet Traverse ile aynı temeli paylaşıyor ve tüm Acadia versiyonları için geçerli olan tek motor seçeneği sunuyor. Bu motor, 328 beygir gücü ve 442 Nm tork üreten turboşarjlı 2.5 litrelik bir dört silindirli bir ünite.

Ancak en büyük değişiklik, daha büyük gövdesiyle ilgili. 2023 modeline göre 27 cm daha uzun ve 9 cm daha yüksek ve bu, iç mekanda büyük bir hacim artışına yol açıyor. Üçüncü sıra koltukların arkasında %80 daha fazla depolama alanı ve ikinci sırada %36 artış sağlanmış.

Ön koltuklarda, sürücüye 11 inçlik bir ekran sunulurken, ortada 15 inçlik dikey bir dokunmatik ekran bulunuyor. Bu düzen, tüm Acadia serisi için standart ve her iki ekran da kişiselleştirilebilir. Ancak, dokunsal kontrol sağlamak için direksiyon üstü düğmeler ve merkezi ekranın altındaki bir dizi düğme de bulunuyor.

Fiyatlandırma konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı, ancak 2024 modellerinin satışa sunulma tarihine yaklaşıldıkça fiyatlar duyurulacak. Yeni Acadia'nın, genişlemiş iç mekanı ve güncellenmiş özellikleri ile dikkat çekeceği kesin.

Off-road için birebir

Jeep, 2019 yılında Gladiator modelini piyasaya sürdüğünde, off-road markası Wrangler ile yan yana konumlandırabileceği sağlam bir SUV  elde etti. Bu yılın başlarında otomobil üreticisi, SUV'nin güncellenmiş bir versiyonunu tanıtarak birçok önemli iyileştirmeyi tanıttı. Şimdi ise bu iyileştirmelerin 2024 Gladiator modeline entegre edildiği duyuruldu ve yeni model bu yıl düzenlenen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı.

2024 Gladiator'ün dış tasarımındaki en büyük değişiklik, aracın yeni yedi çıtalı ızgarayla gelmesi oldu. Bu değişiklik, Wrangler modeliyle benzerlik gösteriyor ve daha küçük ızgara çıtaları sayesinde soğutma performansının artırıldığı belirtiliyor. Izgara siyah çıtalara ve nötr gri çerçevelere sahip, ancak özel Willys donanımı siyah çıtalar ve çerçevelerle dikkat çekiyor.

2024 Gladiator, yedi farklı jant tasarımı seçeneği sunacak ve bu jantlar 32 ila 33 inçlik lastiklere uyum sağlayacak. Jeep ayrıca eski çelik anten direğini kaldırarak yerine camın içine entegre edilmiş bir gizli anten getirdi, bu da aracın görünümünü daha temiz hale getirdi.

Güç kaynağı olarak, 2024 Gladiator'de Jeep'in güvenilir 3.6 litrelik Pentastar V6 motoru kullanılacak. Dizel motor seçeneği artık sunulmayacak.

Altı ileri manuel şanzıman, tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulurken, sekiz ileri otomatik şanzıman bir opsiyon olarak sunulacak.  2024 Gladiator, bu güncelleme ile birlikte SUV versiyonundan miras alacak birçok özellik sunacak. Bu sayede off-road tutkunları için daha fazla seçenek ve performans sunmayı amaçlıyor.

2024 Porsche Panamera'nın tanıtılacağı tarih belli oldu

Porsche, yeni modellerini tanıtmaya devam ediyor. Daha önce yeni Cayenne'i tanıtan üretici bu yıl yapacağı tanıtımlara bir yenisini daha ekleyecek. Merakla beklenen üçüncü nesil Panamera, 24 Kasım'da resmen tanıtılacak. Modelin, Dubai'de gerçekleştirilecek Icons of Porsche festivalinde sahneye çıkacağı resmen açıklandı.

Bildiğiniz üzere güncel modelde de kullanılabilir hibrit seçenekler mevcut. Yeni motor seçeneği, gücünün büyük bir kısmını elektromotordan alacak. Yeni motor seçeneği aynı zamanda çift kavramalı 8 ileri vitesli bir şanzıman ile geliyor.