Google, güvenlik için birçok Gmail hesabını silmeye başlayacağını duyurdu.

Şirket, 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek bir siber güvenlik girişimi olarak etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeyi planlıyor.

Teknoloji devinin bu hamlesiyle beraber, kullanıcıların Drive, Dokümanlar ve Fotoğraflar gibi Google Workspace uygulamaları da dahil olmak üzere, iki yıl boyunca hiç kullanılmamış olan tüm hesaplar silinebilir.

Google’ın bu güvenlik önlemini almasındaki en büyük neden ise eski hesapların saldırılara açık olabileceği ihtimali. Çünkü unutulmuş veya kullanılmayan hesaplar genellikle ele geçirilmiş, iki faktörlü kimlik doğrulaması kurulmamış eski veya yeniden kullanılmış şifrelere dayanıyor ve kullanıcı tarafından daha az güvenlik kontrolüne sahip.

Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, mayıs ayında yazdığı bir blog yazısında şirketin kullanıcıları spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi güvenlik tehditlerinden korumak için teknoloji ve araçlara yatırım yaptığını belirtmişti.

Mayıs ayında bu hamleyi açıklayan Kricheli’ye göre, güncellenen politika yalnızca kişisel hesapları etkileyecek ve okul veya iş hesapları için bu durum geçerli olmayacak.

Hesapların silineceği ile ilgili duyurunun yapılmasından bu yana, aktif olmayan hesaplara çok sayıda bildirim ve e-posta gönderildi.