2023 Formula 1 sezonunun 16. ayağı olan Singapur Grand Prix'sini Ferrari pilotu Carlos Sainz kazandı.

Verstappen’in 10, Red Bull’un ise 16 yarışlık galibiyet serisi bozuldu ve bu sezon ilk defa Red Bull’dan başka bir takım yarış kazanmış oldu.

Singapur'un gece karanlığında yapay ışıklandırmalar tarafından aydınlatılan pistte bu sefer 20 değil, 19 F1 aracı griddeydi.

Dün sıralama turlarında büyük bir kaza yapan Lance Stroll, yarıştan çekildi ve Aston Martin tek araçla yarıştı.

Sezonun 16. yarışı TSİ 15.00’te başladı.

İspanyol sürücü Sainz temiz bir startla ilk virajı lider döndü. Arkasında yumuşak lastikle kalkan Leclerc, ilk viraja gelmeden Russell'ı geçti ve ikinci sıraya yükseldi. Russell ilk virajda takım arkadaşı Hamilton ile yan yana geldi ve Hamilton dışarı uçtu.

Hamilton İlk virajı pist dışından dönerek takım arkadaşının önüne geçti. Böylelikle ilk sektör Sainz, Leclerc, Hamilton, Russell, Norris ilk 5'i ile tamamlandı.

Arkalarda Piastri ile Tsunoda temas yaşadı ve Tsunoda, bu temas sonucu yarışa veda etti. Bunun dışında nispeten olaysız bir ilk turu tamamladık ve ilk 10 şu şekildeydi: Sainz, Leclerc, Hamilton, Russell, Norris, Alonso, Ocon, Magnussen, Hulkenberg, Verstappen.

https://twitter.com/i/status/1703413407506944252

Ferrari ilk tur geride kalırken ilk iki sırayı almıştı ve iki pilotuyla da stratejiyi bölmüştü. Yarış bu noktadan sonra onların kontrolü altındaydı.

İkinci tura geldiğimizde Hamilton, üçüncü sırasını Russell'a geri verdi zira kendisi ilk virajda geçişi pist dışından yapmıştı. Sonrasında Norris de Hamilton'ı geçti ama bu normal bir geçişti. Hamilton, Norris'e de pozisyon vermedi.

İlk 10 tur geride kalırken herkes "lastik saklama modundaydı" ve oldukça kontrollü bir şekilde ilerliyordu. Bunun bir sprint değil de maraton olduğu gayet açıktı.

Ön tarafta Ferrari'ler yarışı kontrol altında götürüyordu. Sainz, takım arkadaşının yaklaşık 0.8-0.9 saniye önünde liderliğini sürdürüyordu. Sainz'ın DRS'sini alan ama atak yapmayan Leclerc'in 2 saniye kadar arkasında ise Russell vardı.

Sonrasında birer saniye arayla Norris ve Hamilton geliyordu. Onların arkasında ise Alonso, Ocon, Verstappen üçlüsü geliyordu. Bahsettiğimiz gibi bu noktada herkes lastiklerini koruyordu.

Ferrari, Leclerc'ten Sainz ile arasını yaklaşık 3 saniyeye kadar çıkarmasını ve biraz tempo düşürmesini istedi.

40'ıncı turda Perez, 41'inci turda Verstappen pite geldi ve yarışa başladıkları sert lastikleri bırakarak orta hamura geçtiler. Perez 17, Verstappen 15'inci sırada piste geri döndü.

57'nci tura geldiğimizde ise hem Hamilton hem de Russell ilk 2'yi yakalamışlardı. İlk 4'teki Sainz, Norris, Russel ve Hamilton, 4 saniye içerisinde ilerliyordu!

58'inci turda farklar artık daha da azdı ve birinci ile dördüncünün arası sadece 1.4 saniyeydi!

Son turda ise drama yaşandı: Russell sağındaki duvara çarptı ve dışarı uçarak bariyerlere girdi!

Mercedes pilotları bu noktaya kadar çok iyi yükselseler de son 2 geçişi yapamadılar ve Sainz, damalı bayrağı ilk sırada gören isim oldu!

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Sainz, bu fiziksel olarak zorlayıcı yarışı çok iyi yönetti ve hatasız bir sürüşle harika bir zafere imza attı.

Verstappen'in 10, Red Bull'un ise 16 yarışlık galibiyet serisi bozuldu ve bu sezon ilk defa Red Bull'dan başka bir takım yarış kazanmış oldu.

https://twitter.com/i/status/1703421084970766467

McLaren'da Lando Norris ise yine temiz bir sürüşle ikinci sırayı aldı.