ENS Labs'a göre; ENSv2, temel işlevleri Ethereum ana ağından bir Katman 2 Blok zincirine aktararak ölçeklenebilirliği artırmayı ve gas ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor. Öneri kabul edilirse, kullanıcılar daha düşük işlem ücretlerinden faydalanacak.

ENS Labs, taşıma için henüz belirli stack veya Katman 2 ağını seçmedi. Ancak, bu ağ, taşıma tamamlandıktan sonra kullanıcıların ENS ile etkileşimleri için yeni platform olarak hizmet verecek.

ENS Labs'ın Kurucusu ve Baş Geliştiricisi Nick Johnson, "ENSv2, .eth ad yönetimine hiyerarşik bir kayıt sistemi getirecek. Alan adı sahipleri, alt alan adlarını yönetebilecekleri ve çözümleyicileri yapılandırabilecekleri benzersiz bir ad kayıt sistemine erişebilecekler." dedi.
 
The Block’un haberine göre ENS, öncelikle geleneksel, uzun Ethereum adreslerine göre daha basit bir alternatif olan .eth ad hizmetini sunuyor. Bugüne kadar ana ağa iki milyondan fazla .eth adı kaydedildi.

ENSv2 yükseltmesi, çoklu zincir birlikte çalışabilirliğini artırabilir; blockchain ekosistemleri arasında ENS'nin faydasını ve erişimini genişletebilir.

ENS Labs, blob işlemleri yoluyla Katman 2 ağlarını önemli ölçüde daha ucuz hale getiren Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 4844'ün yayınlanmasının, ENS yükseltmesini motive eden önemli bir faktör olduğunu açıkladı.

ENS Labs Ürün ve Strateji Başkanı Eskender Abebe, "EIP4844'ün yayınlanması, Ethereum tabanlı Katman 2 ağlarını çok daha uygun maliyetli ve ölçeklenebilir hale getirdi, bu da ENS'nin önerisi için büyük bir itici güç oldu" dedi.