Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağının önümüzdeki hafta TBMM Komisyonu’na gelmesi bekleniyor. Taslakta öğretmenlere yönelik şiddetin cezasında artış yapılması öngörülüyor.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in hazırlanan taslakla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yaptığı öğrenildi. 

Türkiye gazetesinden Mahmut Özay'ın haberine göre; taslak metin içinde yer alan ek ders ücretine artış planlaması, kamuda açıklanan tasarruf paketine takıldı.

Mevcut düzenlemede öğretmenler gündüz 140, gece ve hafta sonu eğitimlerinde ise 150 gösterge rakamı üzerinden hesap edilen tutar kadar ek ders ücreti almaktaydı. Hazırlanan taslakta ek ders ücretinin gösterge rakamı artırıldı.

Gece, gündüz ve hafta sonu ayrımı yapılmaksızın 160 gösterge rakamı üzerinden ek ders ücreti ödenmesi yönünde düzenleme yapıldı. 

Ek ders ücretlerinde yapılması beklenen yüzde 15’lik artışa Hazine ve Maliye Bakanlığından izin çıkmadı. 

Kanun taslağında yer alan bir başka düzenleme ise, özel okullarda 15 yıl ve üzerinde hizmeti olan öğretmen ve yöneticilere yeşil pasaport verilmesi bekleniyordu. Ancak bu düzenlemeye de Dışişleri Bakanlığından onay çıkmadı.

İki başlıkla ilgili olarak görüşmelerin devam ettiği belirtilirken, son karara Meclis söyleyecek.

Editör: Sinan Yıldırım