Fenerbahçe'nin gündemindeki isim Jose Mourinho adını dünyaya Porto’daki başarılarıyla duyurdu. Mourinho, şöhretinin zirvesini Chelsea’de yaşadı. UEFA’nın organize ettiği 4 kupada ve Avrupa’nın en büyük 4 liginde toplam 26 şampiyonluk kazandı.

Dünyanın en ünlü ve en başarılı teknik direktörlerinden ve kendi deyimiyle ‘Special One’ (Özel Biri) olan Jose Mourinho, Aziz Yıldırım’ın “Başkanlık seçimini kazanırsam Fenerbahçe’ye getireceğim” sözleriyle bir kez daha gündeme geldi.

Jose Mourinho2

Portekizli teknik adam, futbol dünyasında sevgi ve nefret kelimelerinin birlikte anıldığı gerçek bir ikon. Porto’da kazandığı kupalarla adını tüm dünyaya duyuran Mourinho, şöhretini Chelsea ile zirveye taşıdı. Sadece saha içinde değil saha dışında da bir fenomene dönüşen Mourinho, hem stiliyle hem de görsel olarak ünlü aktör George Clooney ile karşılaştırıldı.

Tam 7 dil biliyor

Yedi dil bilen Mourinho, Tottenham döneminde, “Takım içinde iletişim çok önemli. Herkesin ana dilinde konuşmam gerekiyor’’ diyerek, futbolcusu Heung Min Son ile iletişimini güçlendirebilmek için Korece dersleri aldı.

Sert tartışmalar yaşadı

Meslektaşları ve futbolcuları ile yaşadığı polemikler de gündemde kalan Mourinho bugüne kadar Guardiola, Wenger, Benitez, Conte, Mancini gibi pek çok teknik direktörle sert tartışmalar yaşadı.

Bir dönem beraber çalıştığı Cristiano Ronaldo ile de polemiğe giren Mourinho, “Ronaldo adında gördüğüm en iyi oyuncu Ronaldo Nazario’ydu” diyerek yıldız futbolcuya gönderme yapmıştı.

Mourinho

Oyuncularıyla yakınlık kuruyor

Mourinho, oyuncularının kendisine güven ve inanç duyması gerektiğini şöyle anlatıyor: "Oyuncularımla kurduğum yakınlık bana hep kazandırdı. Oyuncularınızla arkadaş değilseniz onlardan istediğiniz verimi almanız mümkün değil. Benim ve onların yaptığı işin birbirinden daha az değerli olmadığını hissettirmeliyim."

En pahalı teknik direktör

Dünyanın en başarılı ve aynı zamanda en pahalı teknik direktörleri arasında yer alan Jose Mourinho 2007’den bu yana çalışıp ayrıldığı kulüplerden toplam 85.5 milyon sterlin (3.47 milyar TL) tazminat aldı. Bu paranın 30.5 milyon sterlinini 2 kez gönderildiği Chelsea ödedi.

Büyük tazminatlar kazandı

Mourinho'nun kazandığı tazminatlar şöyle: 2007 Chelsea 18 milyon sterlin - 2013 Real Madrid 17 milyon sterlin - 2015 Chelsea 12.5 milyon sterlin - 2018 M.United 17 milyon sterlin - 2021 Tottenham 18 milyon sterlin - 2024 Roma 3 milyon sterlin.

Kaynak: Koray Durkal-Hürriyet

Editör: Mustafa B.