Devlete olan borçların yapılandırılması için başvuru süresini 6 Haziran'a, borçların ilk taksit ödeme süresini ise 31 Temmuz'a uzatan Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; devlete olan borçların yapılandırılması için başvuru süresi 6 Haziran'a kadar uzatıldı. Borçların ilk taksit ödeme süresi de 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

8.2 MİLYAR TL TAHSİL EDİLDİ

Yapılandırma kapsamında bugüne kadar 3 milyon 279 bin mükellef, 180 milyar TL'lik borç yapılandırdı. Başvurular sonrasında 4 milyon 884 bin adet yapılandırma dosyası oluşturuldu. Tahsil edilen tutar ise 8 milyar 200 milyon lirayı buldu.

PEŞİN VEYA TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebiliyor.  Peşin ödeme halinde, yapılandırılan borcun gecikme faizi ve cezasının yüzde 90'ına kadar olan kısmı silinebiliyor.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDAKİ BORÇLAR

Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dahil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek.