Mayıs ayının başından bu yana aşağıda 26.530 dolar yukarıda ise 32.450 dolar bandında düşen bir trend yapısından sonra yükselen dip ve yükselen tepeler ile oluşmuş olan daralan takoz yapısı içerisinde fiyat hareketini sürdürdü. Bu haftasonu ile bu yapının kırılması ile beraber paritedeki yön aşağıya sert kırılarak daha önce yapmış olduğu dip seviyeye tekrar geri çekildi. Aslında piyasadaki bu sıkışıklığı bir taraftan aşağı kırılım ile birlikte hareketini yaptığını gözlemleyebiliyoruz. Makro tarafta ise dolar endeksinin yükseliş trendinden sonra bir çanak formasyon yapısı oluştu ve şu anda direnç bölgesinde bu bölgenin kırılımı ile beraber devam formasyonuna gitmesi durumunda belirtilen direnç seviyeleri takip edilebilir. Bitcoin’den negatif ayrışarak yukarı yönlü fiyat hareketini sürdürüyor.

Bir diğer taraftan temel analiz açısından bilindiği gibi ABD Merkez Bankası (Fed), gerçekleşen toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Fed, Haziran ayı toplantısını 14-15 Haziran tarihlerinde yapacak olması ve Fed tarafından gelebilecek beklentilerin dışında bir haberin oluşması piyasalardaki volatiliteyi artıracak öneme sahip olabilir.

Teknik verilere baktığımızda öncelikle high time frame yani haftalık zaman diliminde 2017 yılında tepe seviyesi olan 20.000 dolar direnç bölgesinin şu anda önemli destek bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir alt zaman dilimi olan günlük zaman dilimine inecek olursak fiyat 26.700 dolar ve 27.900 dolar direnç seviyelerin altında kaldı. İlk destek bölgesi daha önce alıcı ve satıcıların konsalide olduğu bölge olan 22.700 ve 24.000 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor, bu bölgede satıcıların baskın gelmesi ve kırılması ile haftalıkta belirtilen ana destek seviyesine geri çekilme görülebilir. Bunun yanında hem haftalık hem günlük zaman diliminde macd histogram mumlarının hala satış baskısının sürdüğü ve henüz bir alış sinyali oluşmadığı görülmektedir.

Sonuç olarak; 15 Haziran tarihinde Fed tarafından gelebilecek beklentilerin dışında bir haberin ise piyasalardaki volatiliteyi artıracak öneme sahip olunabileceği için şimdilik fiyatın henüz bir dönüş sinyalinin olmadığı ve majör tarafta düşüş trendine devam ettiği söylenebilir.

Editör: Meltem Finans Kolik