Bu hafta gelen mahkeme kararının ardından kritpo para piyasasında anlık sert yükselişler gördük. ABD'de federal mahkeme, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale'in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddetme kararını bozdu. Fakat bu yükseliş aslında 17 Ağustos’ta yaşanan düşüşün geri alınmasıydı. Bitcoin 17 Ağustos’ta tek kalemde 28 binden 26 bine gerilemişti. Bu mahkeme kararının ardından ise 26 binden 28 bine doğru bir yükseliş yaşandı ve ardından yükselişler sonlandı. Kısacası verdiklerini geri aldılar. Kripto piyasası uzun süredir bant hareketi yapıyor ve hareketler oldukça cansız. Tabii herkes 2021 yılına benzer hareketlerin olacağı umuduyla bekliyor fakat daha önce de sürekli yazdığım gibi bu tarz bir hareketin olması zor. O dönem faizler %0 ve her ay parasal genişleme yapılıyordu. Mevcut enflasyon ortamında böyle bir dönemin yaşanması zor gözüküyor.

Bu yılın başında kripto piyasası için tek bir görüş bildirmiştim. Bu yukarı ne aşağı bir trend oluşmayacağını belirli bant dahilinde dalgalanma olacağını ifade etmiştim. Ağustos ayını bitirirken bu görüşümün desteklendiğini söyleyebilirim.

Önümüzdeki süreçte izleyeceğimiz birçok başlık var. Küresel enflasyon, faiz artırım süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve küresel resesyon endişeleri gibi konular gündeme gelebilir. Bu tarz majör gelişmeler piyasalarda oynaklık yaratacaktır. Bitcoin’e teknik açıdan baktığımızda ana resimde 9 aydır bir değişim ulunmuyor. Yukarıda 32 bin geçilmeden bir yükseliş başlangıcı beklemiyorum. Aşağıda ise 19 bin civarı dip konumunda. Bu bölge kırılmadan da endişeye kapılmaya gerek yok. Kısacası bant hareketini izlemeye devam edeceğiz. Tabii daha kısa görünümde izleyeceğimiz seviyeler var. 25.500 destek, 28.300 ve 30.000 direnç konumunda. Ethereum’da uzun süredir yatay hareketler izliyoruz. Burada Mart 2020’den gelen bir yükselen trend izliyorum. Bu trendin destek bölgesi 1370 civarından geçiyor. Bu seviye üzeri kalındığı sürece ana resimde görünümün pozitif olacağını ve olası geri çekilmelerin alım fırsatı vermesini bekleyebiliriz.