Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüş sonrası, yeni haftaya girerken satıcıların oluşturmuş olduğu momentum etkisinin destek seviyelerinde azaldığını görürken diğer yandan geçtiğimiz haftada Jackson Hole toplantısında FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ile piyasada volatilite ön plandaydı. Powell, önümüzdeki ay alınacak faiz kararında belirleyici etkenin ağustos ayına dair enflasyon verileri olacağını hatırlattı. Bu konuşma sonrası hızla bir geri çekilme ve volatilite oluşarak 21.900 dolar seviyelerini test etmiş olan lider kripto para birimi, önemli destek alanlarına yaklaşarak 20.000 dolar seviyesinin de altına geriledi.

4 Saatlik zaman dilimini incelediğimizde fiyat 19.300 ve 19.500 4h+day desteği üzerinde tutunmaya çalışıyor. Tepe noktası 25.000 dolar seviyesinden gelen falling wedge (alçalan takoz) yapısının çalışması durumunda ve 18.905 dolar seviyesinin altında kapanış yapmadığı takdirde kısa vadede direnç seviyeleri olarak 20.700 ve 22.500 dolar seviyeleri takip edilebilir. En yakın destek seviyesi 19.300 ve 18.905 dolar seviyesi olacaktır.

Bununla birlikte yaşanan satış baskısı ile beraber Bitcoin fiyatını takiben altcoin projelerinin de hızla aşağı yönde hareketlenmesi ile birlikte ise vadeli pozisyonlardaki tasfiyeler de hızlandı.

Zincir üstü verilere baktığımızda ise , Ethereum fonlama oranlarının [Funding Rate ] şimdiye kadar 14 ayın en düşük değerine geldiğini gösteriyor, bu da piyasada genel olarak şu anda düşüş eğiliminin daha baskın olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, Ethereum fonlama oranlarının son zamanlarda düştüğü ve negatif değerlere ulaştığı görülmektedir.

4 Saatlik zaman dilimini incelediğimizde fiyat 1.488 dolar direnci altında hareket etmektedir. Hem 4h hem de günlük (day) olan destek seviyeleri takip edilebilir. 1280 dolar desteği daha önce direnç olarak çalışmışken şimdi ise önemli destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyelerden olası tepki alması ile takip edilebilecek direnç seviyeleri 1.488 ve 1.629 dolardır.

Bunu takiben çarşamba günü gerçekleşecek aylık kapanış ve eylül ayı içerisinde açıklanacak ABD enflasyon verilerinin kısa vadeli yönelimi belirleyecek temel etkenler veriler arasında görünebilir.