Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı'nda demiryolu taşımacılığına ilişkin alınan önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, artan yolcu talebini karşılamak amacıyla TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından işletilen yüksek hızlı, ana hat ve bölgesel trenlere ek seferler konulduğunu, ana hat ve bölgesel trenlerde ise vagon ilavesi yapılarak yolcu kapasitesinin artırıldığını belirtti.

9 bin 660 kişilik ek kapasite

Kurban Bayramı'nın paylaşma ve yardımlaşmanın yoğun yaşandığı bir dönem olduğuna dikkat çeken Uraloğlu, yolcuların rahat seyahat edebilmesi için 14-15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya hatlarında ek YHT setleri konularak 9 bin 660 kişilik ek kapasite sağlandığını ifade etti.

280 vagon ilavesi

Ayrıca, 14-23 Haziran tarihleri arasında ana hat ve bölgesel trenlerde pulman ve yataklı olmak üzere 280 vagon eklenerek toplamda 15 bin 800 kişilik ek kapasite sağlanacağını belirten Uraloğlu, İzmir Mavi, Doğu, Güney/Vangölü, Konya Mavi, 4 Eylül Mavi, 6 Eylül, 17 Eylül, Ege, Erciyes, Pamukkale ve Ankara ana hat ekspresleri ile Uzunköprü-Halkalı, Edirne-Halkalı bölgesel trenlerine de vagon ilavesi yapılacağını söyledi. Böylece, toplam 280 vagon ilavesiyle 15 bin 800 kişilik kapasite artışı sağlanarak günlük ortalama 28 vagon ile bin 580 yolcu kapasitesi artışına ulaşılacağını ifade etti.

Uraloğlu, Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-İstanbul, Karaman-İstanbul, Ankara-Karaman, Ankara-Sivas ve Sivas-İstanbul YHT seferleri ile günde 35 bine yakın yolcuya hizmet verildiğini ve bayram süresince günlük ortalama 40 bin vatandaşın YHT'lerle seyahat etmesinin beklendiğini bildirdi. Yüksek hızlı trenlerin, özellikle bayram tatillerinde şehirler arası günlük seyahatlerle turizme de canlılık getirdiğini belirtti. Ayrıca, günlük yaklaşık 32 bin yolcuya hizmet veren ana hat ve bölgesel trenlere olan talebin de arttığını vurguladı.

Bayramda hangi hatlar ücretsiz?

Bakan Uraloğlu, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen ve günde toplam 700 bin yolcuya hizmet veren Marmaray, Halkalı-Bahçeşehir, Sirkeci-Kazlıçeşme, Başkentray trenleri ile Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy metro hattında da gerekli önlemlerin alındığını ve bu hatlarda bayram süresince ücretsiz hizmet verileceğini belirtti.