Kurban Bayramı öncesinde ulaşım şirketleri biletlere yüzde 20-30 arasında zam yaptı. Bayramda memleketlerine ya da tatile gitmek isteyenlerin, binlerce lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre; dört kişilik bir ailenin İstanbul’dan Anadolu’nun yakın bir bölgesine otobüsle gidiş-dönüş bilet ücreti, 12 bin lirayı buluyor. Daha uzak mesafelerde ise bu rakam 16 bin lirayı aşıyor.

Otobüs şirketi yetkilileri, fiyatlardaki artışın konulan ek seferlerden kaynaklandığını savunuyor. Yetkililer, ek seferleri için araç kiralanması nedeniyle maliyetlerin artığını ifade ediyor.

Hava yolunu kullanmak isteyen dört kişilik bir ailenin, İstanbul’dan İzmir’e gidiş-dönüş ücreti olarak 40 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Daha uzak mesafelerde ise bu rakam 70 bin lirayı geçiyor.

Bayram döneminde günlük araç kiralama ücreti de 2-5 bin lira arasında değişiyor. Akaryakıt da göz önünde alındığında kiralık araç için 5 günde 30 bin liradan fazla ödeme yapılması gerekiyor.

Öte yandan, bayram tatili için yola çıkanlar, dinlenme tesislerinde fahiş fiyatlarla da karşı karşıya geliyor. Dört kişilik bir aile, yol güzergâhındaki bir tesiste yemek yediğinde yaklaşık 1.500 TL hesap ödemek durumunda kalıyor.