Al Mazroui, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Türkiye’nin BAE için önemli bir ortak olduğunu vurgulayan Al Mazroui, “Türkiye ile ilişkilerin gelişeceğine inanıyoruz. Türkiye ile sadece enerjide değil, ulaşımda da bağ kurabileceğimize inanıyoruz. Türkiye yenilenebilir enerjiye de açık durumda ve büyük bir tecrübeye sahibiz.” dedi.

Türk ekonomisinin bölgede ve dünyada önemli bir rol oynadığını belirten Suhail bin Mohamed Al Mazroui, “Türkiye önemli ve çok güçlü bir ekonomi.” değerlendirmesini yaptı.

BAE’nin yenilenebilir enerji alanında 40’tan fazla ülkede çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Al Mazroui, “Bu nedenle yenilenebilir enerji projelerini genişletmek için Türkiye'ye ve Türk şirketleriyle birlikte yatırım yapmak bizim için mantıklıdır.” dedi.

Suhail bin Mohamed Al Mazroui, “Türkiye'de sadece enerji tarafında değil tarımda, ulaşımda, turizmde ve diğer alanlarda da pek çok yatırım olanağına bakıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin doğal gaz ve diğer altyapılar açısından Avrupa’yı birbirine bağlayabileceğine dikkati çeken Al Mazroui, “Liderlerimiz arasında bu konuda adım atılması için giderek daha fazla fikir birliği sağlandığını düşünüyorum.” dedi.

Al Mazroui, “Bildiğiniz gibi Hazar'a, Azerbaycan'a yatırım yapıyoruz ve Türkiye'ye de bağlanıyoruz. Dolayısıyla bizim için Türkiye gerçek bir ortaktır.” ifadelerini kullandı. (AA)