Avustralya'nın Sydney kentinde bir alışveriş merkezinde düzenlenen bıçaklı saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü.

Ülke basınındaki haberlere göre, emniyet yetkilileri Sydney'in doğusundaki Westfield Bondi Junction alışveriş merkezine yerel saatle 16.00 civarında çok sayıda kişinin bıçaklandığı ihbarıyla acil durum ekiplerinin çağrıldığını belirtti.

Dehşet anlarına tanık olanlar büyük korku yaşadı.

Yaralılar arasında bebek de var

Yeni Güney Galler (NSW) ambulans yetkilileri, aralarında 9 aylık bir bebeğin de bulunduğu bıçakla yaralanan çok sayıda kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Emniyet yetkilisi Anthony Cooke, düzenlediği basın toplantısında, saldırı sonucunda 5 kişinin yaşamını yitirdiğini, hastaneye kaldırılan çok sayıda yaralı bulunduğunu aktardı.

Cooke, yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu belirtti.

Saldırgan, AVM'de elinde bıçakla böyle görüntülendi. 

İlk soruşturmanın, saldırganın tek başına hareket ettiğini gösterdiğini aktaran Cooke, saldırganın ölmesi nedeniyle herhangi bir tehdit bulunmadığını kaydetti.

Komiser Cooke, saldırganın yerel saatle 15.10 civarı girdiği alışveriş merkezinden kısa süreliğine çıktığını, 10 dakika sonra yeniden AVM'ye dönerek 9 kişiye saldırdığını anlattı.

Alışveriş merkezinde bulunan bir polisin saldırgana arkadan yaklaştığını ancak ateş etmeden önce saldırgan tarafından bıçakla yaralandığını aktaran Cooke, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Saldırgan tek kişi

NSW Emniyet Müdürü Karen Webb, düzenlediği basın toplantısında, saldırıda 5 kişinin olay yerinde öldüğünü, bir kişinin de yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini aktardı.

Webb, Sydney'deki hastanelerde halen tedavi gören 8 kişi olduğunu, 9 aylık bebeğin ameliyata alındığını ifade etti.

Alışveriş merkezinin olay mahalli olarak bir süre kapalı olacağını aktaran Webb, saldırganın 40 yaşlarında olduğunu düşündüklerini, kimliğinin henüz resmen tespit edilmediğini söyledi.

Webb, şu an için bir risk olmadığından ve ölen saldırganın tek kişi olarak hareket ettiğinden emin olduklarını dile getirdi.

Terörle ilgisi olduğunu düşünülmüyor

Webb, polisin olayın terörle ilgili olduğunu düşünmediğini belirterek, "Soruşturma günler sürecek ama şu anda bunu (terörü) göstermediğini anladığımız unsurlar var." ifadesini kullandı.

Saldırgan, olay yerinde kendisine müdahale eden polis memuru tarafından vurularak öldürüldü.

Kadın polis 'kahraman' ilan edildi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, X hesabından yaptığı açıklamada, federal polisin olaya dair kendisini bilgilendirdiğini belirterek saldırıdan etkilenenlerin ve yakınlarının acılarını içinde hissettiğini ifade etti.

Başbakan Albanese olayın ardından düzenlediği basın toplantısında, saldırganı tek başına etkisiz hale getiren kadın polis için 'kahraman' ifadesini kullandı.