Seçim sonuçlarına baktığımızda aşırı sağın oylarının dikkat çekici şekilde arttığını görmekteyiz. Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde aşırı sağ partilerin ön plana çıktığını gördük. Fransa Cumhurbaşkanı Macron dün akşam yaptığı açıklamada Ulusal Meclisi dağıttı ve erken seçim kararı aldı. Avrupa’nın başka bölgelerinde de buna benzer gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. Avrupa’da yükselen aşırı sağ oyları gelecek yıllar için Avrupa’da sıkıntı yaratacağa benziyor.

Bu siyasi gelişmelerin ardından Euro’da dünya genelinde baskı gördük. Cuma günü 1.0800 seviyesinden kapanan EURUSD paritesi bugün 1.0750’ye kadar geriledi. Avrupa’nın faiz indirim sürecini de hesaba kattığımızda euronun gelecek dönemlerde baskı altında kalması muhtemel senaryo olacaktır.

İşin ekonomik tarafına baktığımızda bir tarafta faiz indirim sürecine başlayan ve siyasi çalkantı içerisinde olan Avrupa diğer tarafta ise ekonomisi oldukça güçlü olan ve faiz indirim beklentisi iyice ötelenen ABD var.

Cuma günü ABD’den gelen istihdam verileri oldukça güçlü bir istihdama işaret etti. Bu verilerin ardından dolar endeksi ve 10 yıllık faizlerin güçlendiğini gördük. Bu hafta ise gözler çarşamba günü ABD enflasyon verileri ve akşamında Fed toplantısında olacak.

Enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,4 artış göstermesi bekleniyor. Beklentiler üzeri bir enflasyon gelmesi durumunda Fed’e yönelik faiz indirim beklentileri iyiden iyiye azalacaktır. Bu durum dolar endeksinin güçlü kalmasına, EURUSD’nin ise baskı altında kalmasına neden olacaktır. Düşük bir enflasyonda piyasalar kısa bir süreliğine nefes alabilir. Fed toplantısından ise sürpriz bir kararın çıkmasını beklemiyorum. Açıklanacak olan ekonomik projeksiyonlardaki revizyonlar önemli olacak.

EURUSD ve dolar endeksi teknik görünümler

EURUSD paritesinde bir süredir aşağı yönde görüş bildiriyorum. Düşüşlerin biraz gecikmeli de olsa kuvvetlendiğini gördük. Kısa vadede 1.0800, biraz geniş resimde 1.09 gibi dirençler söz konusu. Bu seviyeler altında kalındığı sürece görünüm zayıf kalacaktır. Aşağıda 1.06 bölgesi potansiyel hedef konumunda.

Dolar endeksinde de ana trendin yukarı sürdüğünü düşünüyorum. Kısa vadede 103.80, ana resimde 102.50 üzeri kalındığı sürece teknik görünüm pozitif olacaktır. Burada olabilecek geri çekilmelerde dolar endeksi lehine pozisyon artırma stratejimiz çalışıyor ve bunu sürdürüyoruz. Yukarıda 106.50 bölgesi potansiyel hedef olarak izlenebilir.