Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi’nin dün sona eren iki günlük Türkiye ziyareti, ilişkilerin bundan sonraki seyri açısından önemli ipuçları içeriyordu. AB Komisyonu’nun genişleme odaklı ülke raporları ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in hazırlayacağı Türkiye ile ilişkilerle ilgili rapor öncesine gelen ziyaret zamanlaması açısından önemliydi.

Hürriyet'ten Güven Özalp'ın haberine göre, “Fena olmayan bir başlangıç” olarak tanımlanabilecek ziyaret, AB kanadının yeni bir ilişki tasarımı içinde olduğunu gösterdi. Varhelyi’nin ziyaretinin ardından gözler bu tasarımı detaylandıracak Borrell’e çevrildi.

Ankara-Brüksel hattında gündem olumlu: Artık gözler Borrell’de AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

Vize kolaylığı öncelikli olacak

Varhelyi’nin temaslarında Gümrük Birliği’ne ilişkin, öncelikle mevcut pürüzlerin aşılmasını amaçlayan, teknik çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Bu çalışmalar modernizasyona yönelik adımlar için zemini hazırlayacak. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ay sonuna doğru olması beklenen Brüksel ziyareti çalışmaları bir üst düzeye taşıyacak.

Türkiye, vize muafiyeti konusunda üzerine düşenleri tamamlayana kadar vize kolaylığının odağa alınması ve mevcut sorunların çözümüne odaklanılması konusunda anlayış birliği sağlandı.