Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi için şubat ayında yaptığı büyüme tahminini bugün yayınladığı "2024 Bahar Dönemi Avrupa Ekonomik Tahminleri" raporunda da devam ettirdi. Komisyon, enflasyonun ECB'nin hedefine doğru daha hızlı bir şekilde yavaşlayabileceğini de öngördü.

Avrupa Birliği'nin 27 ülkesi ve Euro para birimini paylaşan 20 ülke için düzenli olarak yaptığı tahminlerde Komisyon, Euro bölgesi ekonomisinin bu yıl, geçen Kasım ayında öngördüğü %1,2 yerine %0,8 büyüyeceği yönündeki Şubat ayı tahminini teyit etti.

Komisyon, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı uzun süredir devam eden savaşı ve Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle belirsizlik ve aşağı yönlü risklerin son aylarda daha da arttığı uyarısında bulundu.

Euro bölgesinin genişlemesi, bu yıl neredeyse hiç büyümeyecek olan, 2023'te %0,3'lük bir durgunluğun ardından sadece %0,1 genişleyecek ve 2025'te %1,0 büyüyecek olan Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya tarafından engelleniyor. Kasım ayında Komisyon, Almanya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının 2024 yılında %0,8, 2025 yılında ise %1,2 artacağını tahmin etti.

Komisyon ayrıca ikinci büyük ekonomi Fransa'nın bu yıl Kasım ayında öngörülen %1,2'lik büyüme yerine sadece %0,7 büyüyeceğini ve 2025'te %1,4 yerine %1,3 büyüyeceğini öngördü.

Gelecek yıl Euro bölgesi büyümesinin %1.4'e hızlanması muhtemeldir, ancak bu yine de Kasım ayında tahmin edilen %1,6'dan ve Şubat ayında tahmin edilen %1,5'ten daha az olacak.

Avrupa Merkez Bankası'nın orta vadede %2.0 seviyesinde tutmak istediği tüketici enflasyonu, geçen yılki %5.4 seviyesinden bu yıl %2.5'e, 2025'te ise %2.1'e gerileyecek. Şubat ayında Komisyon enflasyonun bu yıl %2.7'ye gerileyeceğini tahmin etmiş, Kasım ayında ise %3.2 ile daha da düşük bir oran beklemişti.

Ancak Komisyon, enflasyondaki düşüşün hızının da belirsizliğe tabi olduğunu belirtti.

Komisyon, "Enflasyondaki düşüş öngörülenden daha yavaş olabilir, bu da muhtemelen AB merkez bankalarının hizmet enflasyonundaki düşüşler devam edene kadar faiz indirimlerini ertelemelerine yol açabilir. Ayrıca, bazı Üye Devletler 2025 bütçelerinde ek mali konsolidasyon tedbirleri benimseyebilir - şu anda bu tahmine dahil edilmemiştir - bu da gelecek yıl ekonomik büyümeyi etkileyebilir" dedi.

Komisyon, bu yıl Euro bölgesinde bütçe konsolidasyonunun Kasım ayında beklenenden biraz daha az iddialı olacağını ve kamu borcunun 2024 yılında GSYH'nin %90.0'ı ile 2023'e kıyasla değişmeyeceğini söyledi.

Euro bölgesinin toplam bütçe açığı 2024 yılında GSYH'nin %3.0'üne düşecek - AB'nin mali kurallarına göre tavan- ve 2025 yılında %2.8'e gerileyecek. Kasım ayında Komisyon, mali konsolidasyonun daha iddialı olmasını ve toplam bütçe açığının 2024 yılında %2.8'e düşürülmesini bekliyordu.

Editör: Gizem Kurtul