Paris'te UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 10. Genel Kurulu düzenlendi. Kurula katılanlar arasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da katıldı.

Genel Kurulda Bursa UNESCO Derneği, Kadın ve Demokrasi Vakfı ile Uluslararası Mevlana Vakfının UNESCO'ya akreditasyonlarına karar verildi.

Büyükelçi Aybet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO'nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Sözleşmesi'nin insanlığın somut olmayan mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

2024 06 Unesco Aybet

Türkiye'nin bu sözleşmenin uygulanmasına önemli katkı sağladığını kaydeden Aybet, Türkiye'nin UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras listelerine kayıtlı 30 unsuru bulunduğunu, bunlardan 13'ünün çok uluslu dosyalar olduğunu vurguladı.

Aybet, "Bu da bizim kültürümüze yakın ülkelerle ne kadar ortak çalıştığımızı gösteriyor. Çok uluslu dosyalarımızın olması hem bu uluslararası işbirliği ve dayanışmaya verdiğimiz önemi de gösteriyor. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarımızın da danışma göreviyle SOKÜM sekretaryasına akredite olmalarını destekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Halihazırda UNESCO'ya akredite Türk STK'lerin olduğunu, bu Genel Kurulda da ilave 3 Türk kuruluşun akredite olmasına yönelik karar alındığını hatırlatan Aybet, "(Somut Olmayan Kültürel Miras) SOKÜM'e akredite olan yeni STK'lerimiz KADEM, Uluslararası Mevlana Derneği ve Bursa UNESCO Derneğini de tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Aybet, Türkiye'nin dünya genelinde özellikle savaş ve kriz durumlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerde, somut olmayan kültürün korunmasına da çok önem verdiğini kaydederek, "Bu kapsamda Gazze'de yaşanan insani krize de dikkati çekerek UNESCO'ya bu minvalde harekete geçme, önlem alma çağrısında da bulunduk." açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Aybet, STK'lerin somut olmayan kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol üstlendiklerine dikkat çekti.

"STK'lerimizin UNESCO'da akredite olması önemli"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi de "Bizim için tabii ki sivil toplum kuruluşlarının UNESCO'da akredite olması çok önemli, çok kıymetli." ifadelerini kullandı.